11 years ago

Vlak svobody (11.9.1951, Příběhy železné opony)

Jack Addams
Příběhy železné opony 11/39: Vlak svobody
2006-03-13/22:04

[EN below] Vlak svobody je lidové označení vlaku Československých státních drah č. 3717 z Chebu do Aše, který 11. září 1951 na místo zastavení rychle projel Aší do německého města Selb. Jedná se o jeden z nejznámějších masových útěků na západ, ovšem většina ze 110 cestujících se za hranice dostala naprosto nečekaně, 77 z nich se poté vrátilo do Československa (většinou se jednalo o žáky gymnázia v Chebu a pacienty z Františkových Lázní). Úspěšná akce několika odpůrců režimu vyvolala celosvětový ohlas a vedla komunistické úřady k zahájení budování neprostupné železné opony. Došlo také k vytrhání kolejí na mnoha nevyužívaných hraničních přechodech, aby se zabránilo podobnému incidentu. (celý text: https://cs.wikipedia.org/wiki/Vlak_svobody )
(20060401a)

EN: Freedom Train is the term commonly used in the Czech Republic to describe the mass escape of opponents of the Czechoslovak communist regime across the West German border on 11 September 1951 involving State Railways train No. 3717.
At a time when divisions between the Communist-dominated Eastern bloc and the countries of Western Europe were consolidating, the diversion of the train across the heavily policed border between Czechoslovakia and the American-occupied zone of Germany is considered one of the most significant mass escapes from a communist country to the West. The success of the enterprise was acclaimed around the world and led the communist authorities to tighten the Iron Curtain. The incident also led to removal of the railroad tracks at abandoned Czech border crossings to prevent similar incidents. (full text: https://en.wikipedia.org/wiki/Freedom_Train_(Czechoslovakia) )

súvisiace:
Záhady muzeí 18 #09 (?19 #13): poslední vlak ke svobodě (1961): https://www.dailymotion.com/video/x7rml6o


súvisí aj s / associated also with / tags:
železnica, železnice, parní, parný, Steam, vlak, vlaky, Train, Trains, Railway, Railroad, rušeň, rušne, lokomotiva, locomotive, vozeň, vagon, vůz, železničná, železniční, doprava, stanica, nádraží, trať, zastávka, nástupište, podval, podvaly, pražec, pražce, koľaj, koľaje, koľajnice, kolej, koleje, kolejnice, ČSD, súprava, kupé, oddiel, oddíl, svobody,
česky, Czech, ЧШ,
Česko, Praha, Prag, Prague, Aš, Selb,
Západ, Západné, Nemecko, Západní, Německo, Deutschland, Germany,
komunizmus, komunismus, komunisté, komunisti, totalita, diktatura, diktatúra, komunistický režim, železná opona, normalizace, normalizácia, StB, ŠtB,