A francia kormány csekély többséggel kezdheti meg fájdalmas gazdasági reformjait

  • 10 years ago
Bizalmat szavazott Manuel Valls miniszterelnök átalakított kormányának a Francia Nemzetgyűlés kedd este. A kabinet 269 támogató szavazatot kapott 244 ellenében – jelentette be a parlament elnöke, Claude Bartolone.

Az eredmény ismertetése után a kormányfő azt mondta, a köztársasági elnökkel egyetértésben kérte a bizalmi szavazást, mert talpra akarja állítani a francia gazdaságot – ehhez pedig támogatásra van szüksége. Enélkül megkérdőjelezhették volna, hogy felhatalmazása van erre a feladatra – tette hozzá Manuel Valls.

Amint az várható volt, a kormányzó szocialista párt 31 képviselője tartózkodott, tiltakozásul a tervezett megszorító intézkedések ellen.

Erre utalva az ellenzéki UMP frakcióvezetője azt mondta, hogy a kormány valójában megbukott, mert elveszítette abszolút többségét, ugyanis az ehhez szükséges 289-nél kevesebb szavazatot kapott, az pedig csak relatív többség. – Kijelenthetjük tehát, Manuel Valls napjai meg vannak számlálva – mondta Christian Jacob.

A kormány átalakítására is azért volt szükség, mert augusztusban több miniszter fellázadt a megszorítások miatt, és nyilvánosan bírálta a kabinet politikáját. A hangadó Arnaud Montebourg gazdasági miniszter volt.

A miniszterelnök piacbarátnak nevezett reformokkal próbálja fellendíteni az eurózóna második legnagyobb gazdaságát, ennek jegyében három év alatt 50 milliárd euróval csökkentené a közkiadásokat Franciaországban.

Időközben Francois Hollande köztársasági elnök népszerűsége mélypontra süllyedt, a felmérések szerint a választópolgárok csupán 13 százaléka bízik az államfőben, miközben a megkérdezettek kétharmada szerint le kellene mondania.

Az elnök népszerűségének megártott volt élettársa, Valerie Trierweiler könyve is. A faképnél hagyott asszony könyve hatalmas siker Franciaországban, és nagyon kínos Hollande-nak. Különösen az az állítás, hogy a szocialista politikus lenézi a szegényeket, és magánbeszélgetéseiben “fogatlanoknak” csúfolja őket.

A belpolitikai izgalmakat tovább fokozza, hogy Nicolas Sarkozy korábbi elnök várhatóan hamarosan bejelenti: visszatér a politikába, és indulni kíván a 2017-es elnökválasztáson. Sajtértesülések szerint Sarkozy éppen azzal indokolja majd döntését, hogy miközben az elnök gyenge, a konzervatív ellenzéknek nincs valódi vezéregyénisége, és erősödik a szélsőjobboldali Nemzeti Front.

Francois Hollande csütörtökön tart sajtókonferenciát, amelyet élőben közvetít több televíziócsatorna is.

Recommended