Απόλλων Τυρού-Παγγορτυνιακός 2-4 (1ο ημιχρ.)

• 11 years ago
Άτυχος και προβληματικός στην τελική προσπάθεια ήταν ο Απόλλων, τυχερός και ικανός ο Παγγορτυνιακός στον μεταξύ τους αγώνα στην έδρα του πρώτου και στη ρεβάνς της εκτός έδρας νίκης του Απόλλωνα στον πρώτο γύρο με 2-1 και έτσι το τελικό αποτέλεσμα ήταν η σημαντικότατη νίκη των Γορτύνιων με 4-2.

Το παιχνίδι είχε αρκετές φάσεις και προσπάθειες των 22 ποδοσφαιριστών με δύναμη και πάθος, αλλά κατέδειξε για ακόμη μια φορά τη δυστοκία των Κυνουριατών, που αν δεν υπήρχε, τότε η βαθμολογική τους θέση θα ήταν πολύ καλύτερη. Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι από τους οποίους έλειπε (και φάνηκε η έλειψή του) ο τιμωρημένος Ντάνι, με την είσοδο των Φωτεινού, Πέλεκα και Χρ. Ντουζένη, έπαιξαν καλύτερο ποδόσφαιρο, συγκροτήθηκαν, ισοφάρισαν σε 2-2 (πρώτο ημίχρονο 1-2), και δημιούργησαν την αίσθηση στη μαχητική εξέδρα τους ότι δεν χάνουν το παιχνίδι, αλλά άλλες ήταν οι ...βουλές του εκπληκτικού Ντεβέρου που σε 3-4 περιπτώσεις σταμάτησε τις διαθέσεις για νίκη των παικτών του Απόλλωνα.

Έτσι, ο διαιτητής Μπαμπάς που ήταν καλός στα σφυρίγματά του και κοντά στις φάσεις (2-3 ανθρώπινα λάθη συγχωρούνται), σφύριξε τη λήξη του παιχνιδιού που σκόρπισε αισιοδοξία στους φιλοξενούμενους και μεγάλη λύπη στους γηπεδούχους που για μια ακόμη φορά μπορούσαν να κερδίσουν αλλά δεν τα κατάφεραν!
Τα γκολ πέτυχαν με τη σειρά οι: Ζαχαρόπουλος, Τάσος Κορολόγος, Παναγούλιας, Ντουζένης Χρ., Ζαχαρόπουλος, Τόκος