Έσπερος Λαμίας-Ερμής Σχηματαρίου 61-82

• 2 years ago

Ακόμη πιο κοντά στην άνοδό του στην Α2 Εθνική κατηγορία βρίσκεται ο Ερμής Σχηματαρίου.
Το συγκρότημα του Νίκου Οικονόμου νίκησε τον Έσπερο Λαμίας στο Χαλκιοπούλειο με 82-61 σε εξ αναβολής παιχνίδι της 19ης αγωνιστικής στον 3ο όμιλο της Β’ Εθνικής μπάσκετ.
Έτσι η ομάδα της Βοιωτίας χρειάζεται μία νίκη στα δυο παιχνίδια που της απομένουν, ώστε να πανηγυρίσει την ιστορική άνοδο.
Στο αγωνιστικό κομμάτι ο Ερμής δεν συνάντησε ιδιαίτερη αντίσταση και πήρε τα ηνία από την αρχή του παιχνιδιού. Προηγήθηκε με 31-14 στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ η λήξη του ημιχρόνου τον βρήκε να προηγείται με 16 πόντους διαφορά, 44-28. Η ομάδα του Σχηματαρίου δεν άφησε το πόδι από το γκάζι ούτε στο δεύτερο μέρος. Στο 30’ το σκορ ήταν 62-41, για να φτάσουμε στο τελικό 82-61.
Πρώτος σκόρερ για τους νικητές αλλά και του αγώνα ήταν ο Δημητριάδης με 25 πόντους.
Από τον Έσπερο που έβγαλε κούραση από τα συνεχόμενα παιχνίδια, ξεχώρισαν οι Πάππος και Λάππας που πέτυχαν 16 και 15 πόντους αντίστοιχα.