Válasz Trumpnak: megmentenék a TPP-t

  • 7 years ago
Az amerikai kihátrálás ellenére több ország is szeretné megmenteni a csendes-óceáni szabadkereskedelmi megállapodást (TPP).

A TPP-egyezményt 12 ország kötötte meg, de eddig csak Japán ratifikálta.

Az Egyesült Államok nélkül nem jöhet létre a szabadkereskedelmi övezet, mivel a 12 ország együttes GDP-jének 60 százalékát az amerikai gazdaság állítja elő.

Donald Trump amerikai elnök hétfőn aláírta azt a rendeletet, amelynek értelmében az USA kivonul a TPP-ből.

– Gondolom, hogy Trump elnök felismeri a szabad és igazságos kereskedelem fontosságát. Remélem, sikerül megértetnünk, hogy a TPP stratégiai és gazdasági szempontból is jelentős – mondta Abe Sinzo japán miniszterelnök.

A megállapodás életbe lépésének az a feltétele, hogy minden ország ratifikálja, vagy két évvel az aláírás utánig legalább az aláírók együttes hazai össztermékének (GDP) 85 százalékát adó országok emeljék be azt hazai jogrendjükbe.

Barack Obama azzal a szándékkal hozta tető alá a megállapodást, hogy ellensúlyozza Kína befolyását.

Az Egyesült Államok kivonulása után Ausztrália akár Kína segítségét is igénybe venné a szabadkereskedelmi övezet létrehozásához.

– Több lehetőséget akarunk, több piacot. Már létezik szabadkereskedelmi megállapodás Kína és Ausztrália között, van lehetőség arra, hogy Kína csatlakozzon a TPP-hez – mondta Malcolm Turnbull ausztrál kormányfő.

A megállapodást 12 ország írta alá tavaly februárban: Ausztrália, Brunei, Kanada, Chile, Japán, Malajzia, Mexikó, Új-Zéland, Peru, Szingapúr, az Egyesült Államok és Vietnám.

A PTT 800 millió embert és a világgazdaság 40 százalékát foglalta volna magában, a világkereskedelemben való részesedése elérte volna 25,9 százalékot.

Recommended