Jogi csűrcsavar lassithatja a brexitet

  • 8 years ago
jabb jogi akadályok gördülhetnek a brexit elé. Több ember is perrel fenyegeti a kormányt az uniós kilépés körülményei miatt. Egy befektető, egy spanyol fodrász és a külföldieket tömörítő szervezet is megtámadta a kormányt. Szerintük ugyanis jogellenes, hogy a kormány a brit a kilépésről szóló szavazást nem viszi a parlament elé. Egyikük Gina Miller azt mondja, hogy a brit parlament szuverén, tehát itt elbukik a miniszterelnöknek az az érvelése, hogy Nagy-Britannia visszaszerzi a szuverenitását. Ha a kormány élesíti a Lisszaboni szerződés 50. cikkelyét, akkor sérülhetnek az országban bizonyos jogok. Ezért szükséges a bíróság véleménye.
Theresa May miniszterelnök szerint neki joga van kérvényezni a Lisszaboni szerződés 50. cikkelyének érvényesítését. Egy interjúban ugyanis kerek-perec kijelentette, hogy Nagy-Britannia 2017 márciusa előtt hivatalosan is benyújtja a kilépésről szóló nyilatkozatot. A brexit ellenzői szerint a miniszterelnök ezt nem teheti meg parlamenti felhatalmazás nélkül. Azzal is érvelnek, hogy a kilépés körülményeiről és az elszakadás következményeiről nem szavaztak az emberek, így jogilag az elszakadásról a parlamentnek kell tárgyalni. Keir Starmer a kilépéssel foglalkozó árnyékormány minisztere szerint arra van felhatalmazás, hogy Nagy-Britannia kilépjen az Európai Unióból, de a kilépés körülményeiről nem szavaztak az emberek, így azt a parlamentnek kell megvitatni.
Ebben a helyzetben a kormány kénytelen volt felajánlani a parlamenti képviselőknek, hogy átnézzék a kilépési tárgyalási stratégiát, de ezt egy feltételhez szabták. David Davis kilépésért felelős miniszter szerint üdvözítő a képviselők buzgalma, de nem szabad hagyni, hogy ezzel akadályozzák a kilépésről szóló tárgyalásokat.
A Kings College alkotmányjogásza ugyanakkor megkérdőjelezi, hogy
a népszavazás eredménye felhatalmazza a kormányt, hogy önállóan cselekedjen Dr Andrew Blick szerint azt kell mérlegelni a bíróságnak, hogy megvan-e a kormánynak a lehetősége arra, hogy kivezesse az országot az Európai Unióból és élesítse a Lisszaboni szerződés 50. cikkelyét.