Ашура - свято, що посварило шиїтів і сунітів

  • 8 years ago
У всьому світі шиїтської громади, які становлять 15% мусульман в світі, відзначають Ашуру, день Трауру, що припадає на 10-й день мусульманського місяця Мухаррам. Цей день є річницею вбивства імам Хусейна та його сім‘ї. Для сунітів він не має великого значення.

Аль-Хусейн, внук пророка Мухамеда, був убитий в 680 році у битві при Кербелі в Іраку разом з братом. Місце його поховання, мавзолей, став об‘єктом паломництва та ідентифікації для шиїтів.

Під час цього святкування шиїти бичують себе ланцюгами з шипами як акт покарання за своїх предків, які втекли від битви при Кербелі, залишивши пророка Хусейна перед армією ворогів.

У 20-му сторіччі режим Саддама Хусейна заборонив будь-які релігійні заходи у всіх місцях для шиїтів – в Наджафі, Кербелі, Куфі.

Падіння режиму Хусейна в 2003 році призвело до приходу до влади шиїтів. Суніти залишилися у тіні, і незабаром це вилилося в насильство.

Того ж року головний шиїтський клерик аятола Мохаммад Бакір аль-Хакім був убитий, разом з 125 іншими людьми, в потужній бомбовій атаці поблизу мечеті Імама Алі в Наджафі.

Тоді іракська влада заарештувала 4 людей у зв‘язку з бомбуванням. Двох колишніх членів партії соціалістичного секулярного спрямування Баас (голова – Башар Асад) з Басри, а також двох не іракських арабів з сунітсько-салафітської секти.

Нині між сунітами і шиїтами поглибився ще більше.

Цьогоріч шиїтські паломники стали жертвами атаки смертника. Загинуло 5 людей в Багдаді. Після того в Кербелі були введені драконівські заходи безпеки, щоб уникнути нападів з боку ІДІЛ або “Аль-Каїди”:
 
“Заходи безпеки дуже хороші, персонал служби безпеки добрий з усіма паломниками, арабами та іноземцями. Ми бачили паломників з різних країн світу. З Афганістану, Пакистану, Індії, Ірану, арабських держав Перської затоки та інших братніх і дружніх арабських країн” – розповідає іракський шиїт з мухафази Майсан.

Влада шиїтів в Іраку, підтримана Тегераном, політизувала це релігійне свято, перетворивши його в політичний акт проти сунітів.

Життя двох громад протягом століть протікало без серйозних сутичок, сьогодні ж – перетворюється у кровну ворожнечу.

Recommended