Шлях Палестини до незалежності

  • 9 years ago
Швеція першою з європейських країн визнала палестинську державу – її територію, народ та уряд, відповідно до вимог міжнародного права. Утім, це визнання мало перш за все політичне, аніж прагматичне значення.

“Ми спостерігаємо збільшення кількості єврейських поселень та зростання насильства в Єрусалимі та на Західному березі ріки Йордан. За останні 6 років ми стали свідками трьох війн в Газі. Ми також бачимо радикалізацію багатьох молодих людей, які мають лише 2 вибори: прийняти ситуацію, як вона є, або братися до насильства”, – заявила міністр закордонних справ Швеції Марґот Вальстрьом.

До такого ж символічного визнання Палестини вдався і парламент Британії. Ініціативу, хоч і стриманішу за змістом, депутати підтримали більшістю голосів. Наслідіків для уряду Девіда Камерона цей документ не має.

В іспанському парламенті лише двоє з 319 парламентаріїв проголосували проти ініціативи минулого місяця. В залі також була присутня палестинська делегація.

Колишній міністр закордонних справ Іспанії Трінідад Хіменес вважає, що навітьтакий символічний крок може змінити хід подій.

“Для того, щоб спробувати стримати насильство терористичних груп, Ізраїлю необхідно порозумітися з тими лідерами, які демонструють поміркованість і відкидають насильство, як от президент Палестинської національної адміністрації.”

Ізраїль відмовився від подовження мирних перемовин з палестинцями у травні, після того як два конкуруючі палестинські рухи ФАТХ і ХАМАС оголосили про подолання спільного конфлікту. Водночас Ізраїль заявив, що не відмовлятиметься від плану зведення єврейських поселень на палестинських територіях.

На дипломатичному полі палестинці грають на найвищому рівні – в ООН. Ліга Арабських держав доручила Йорданії презентувати в Раді Безпеки проект резолюції про створення палестинської держави в межах кордонів 1967 року зі столицею в Східному Єрусалимі.

Два роки тому Генеральна Асамблея підтвердила статус держави-спостерігача ООН для Палестинської автономії.

Отримання статусу держави-​​спостерігача в ООН дозволяє Палестині безпосередньо звертатися в міжнародні організації під егідою ООН. Зокрема, вона зможе подати позови проти Ізраїлю і громадян цієї країни в Міжнародний кримінальний суд у Гаазі.

Recommended