Чи бути третій інтифаді?

  • 10 years ago
Палестино-ізраїльський конфлікт розгорівся з новою силою на тлі кількатижневих протестів і сутичок довкола Храмової гори в Єрусалимі.

Комплекс закрили кілька тижнів тому, коли туди спробувала прорватися група юдейських ортодоксів. Вони пішли на штурм Храмової гори після того, як палестинський джихадист скоїв замах на рабина Єхуду Ґліка.

“Саме через зростання напруження та можливість повторення драматичного досвіду, ми потребуємо, відчайдушно потребуємо просування політичного діалогу”, – розмірковує Федеріка Моґеріні, верховний представник ЄС із питань закордонних справ, що приїхала до Єрусалима в розпал релігійного конфлікту.

Статус Храмової гори, котру палестинці називають Аль-Харам аш-Шариф, є однією з найгостріших проблем на Близькому Сході. Адже це гора трьох релігій – християнства, юдаїзму та ісламу. І саме там розташована мечеть Аль-Акса, збудована наприкінці VII – початку VIII століття.

Нині кожна сторона конфлікту звинувачує одна одну в ескалації насильства.

“Напад в Єрусалимі є прямим результатом підбурювання з боку Абу Мазена (Аббаса) і його партнерів в ХАМАС. Ми перебуваємо у безперервній боротьбі за Єрусалим, в якій, я не сумніваюся, ми переможемо”, – упевнений ізраїльський прем‘єр-міністр Біньямін Нетаньяху.

“Продовження цієї історії з нападом на мечеть Аль-Акса – це підігрівання релігійної війни. Можливо, декотрі люди не знають, що значить релігійна війна. Релігійна війна, це коли кожен ізраїльський солдат стає прямим ворогом кожного мусульманина у світі”, – розповів палестинський речник з релігійних питань.

Сутички через Храмову гору можуть перерости в третю інтифаду, побоюється міжнародна спільнота.

Друга інтифада розпочалася в серпні 2000 року. Безпосереднім приводом для початку конфлікту стали відвідини Храмової гори Аріелем Шароном. Ізраїль вважав це легітимним актом, оскільки вхід до неї був дозволений для вірян усіх релігій. Після того палестинці почали масові заворушення на своїх територіях.

Нинішня ситуація також небезпечна з огляду на те, що будь які хвилювання на Західному березі річки Йордан напряму пов‘язані з подіями в Єрусалимі.