ANTALYA ADRASAN BALIK AVI TURU FIRTINADA AKYA AVI - www.adrasanbalik.com

  • 10 yıl önce
www.adrasanbalik.com - 2 + 3 m dalgalar arasında 7 - 10 mil hızla olta çekerken oltaya atlayan Akya sevinci.

AKYA AVININ HİKAYESİ

Balık avı turuna yıllardır her fırsatta gelen arkadaşlardan biri de Özer dir. Bu sene 2,5 günlük balık avı turu için program yaptık. İlk gün öğleden sonra turu, sonraki günler için iki tam gün tur şeklinde.

Özer’in önceki turlarına bakarsak her sene ilk gün, günü değerlendirmek amacı ile yarım günlük turla başlarız. Sonra tam günle devam eder. Genellikle, ilk günkü yarım günde Akya avını yaparız. Sonraki günlerde, Akya oltamızdan kaçar veya bize yaklaşmaz.

Özer ve arkadaşı Serhat ile saat 13.30 da Adrasan sahilinde buluşup denize açıldık. Denize açıldığımızda hava gayet güzeldi. Sakin bir günde balık avına yemlik Palamut avı için sırtı çekerek başladık. Hava giderek sakinleşiyordu. Havanın süt liman olmasını fırsat bilip Pırasalı Adanın açığına çıktık. Çoban Limanın açığına yöneldiğimiz sırada yemlik Palamutlar oltalara takılmaya başladı. Saatin ilerlemesi ve havanın sertleşmesi üzerine, Palamut avına son verip Akya avı için Akya oltasını hazırladık. Önce Pırasalı Adanın boğaz kısmını çekerek Adrasan Koyuna yöneldik. Oltalara bazı yerlerde Balon Balıklarının vurması ve havanın koy içinde de sertleşmesi üzerine hızımızı arttırarak sahile doğru yol almaya başladık. Akseki koyunu geçip Ayı Deresi Koyuna yöneldiğimiz esnada kaloma hızla akmaya başladı. Hızımız yaklaşık 7 mil civarıydı. Bu hızda Akya’yı daha önce rapalaya atlamıştı. Ama bu hızda, ilk defa yemli takımla Akya avı yapıyorduk.

Murphy Kanunları gereği, havanın kötüleştiği ortamda Akya ile mücadele de olumsuz şartlarda başladı. Dalgaların 2 – 3 m olduğu bir ortamda yol almanın yanına, bir de büyük balık mücadelesi eklenmişti. “Kısmet” deyip tekneyi taşlardan açığa almaya çalışırken, Özer de oltayı sarmaya çalışıyordu. Bir ara “abi şimdi ne olacak” dedi. Dönüp baktığımda oltanın kolu elinde kırılmış vaziyette duruyordu. Balık çekerken kol kırılması vakası ikinci kere oluyordu. Geçen sefer kıyıya dönüp yedek kolla değiştirmiştik. Bu sefer böyle bir şansımız ne balıktan dolayı, ne de dalgadan dolayı yoktu. Başka çare bulmak gerekiyordu.

Dalgadan dolayı aklımın bir köşesi biran evvel denizden çıkmamız gerektiğini söylerken, bir yandan da kırılan kol problemini çözmeye çalışıyordum. Önce diğer makinenin kolunu kullanmayı düşündüm. Sonra aklıma onun vidasının korozyon sebebiyle sıkışmış olduğu ve zorlamamız durumunda yalama olacağı geldi. Başarısız bir vida sökme denemesinden sonra hemen bu fikirden vazgeçtim. Bir an gözümün önünde, Özer’in elinde ikiye ayrılmış kolun fotoğrafı canlandı. Kol ikiye ayrılmıştı, ama diğer parçada da kolun çalışmasını sağlayacak ikinci bir delik vardı. Dip sırtısında kullandığımız çıkrık makine kolları genellikle iki delikten oluşur. Hemen kolun sağlam kısmındaki deliği kullanarak kolu yerine monte ettim. Artık Akya mücadelesine kaldığımız yerden devam edebilirdik.

Biz tekneyle kıyıya doğru yol alırken, Akya yorulduğu için çok fazla direnç göstermeden geliyordu. Biz de çok fazla direnç göstermesine izin vermiyorduk. Denizin giderek bozması bizi hızlı olmaya zorluyordu. Balığı Hemen tekneye aldık. Serhat’ın denizde ilk balık avı olması dolayısıyla heyecanı çok büyüktü. Palamut avı ile başlayan sevinci, Akya ile doruğa ulaşmıştı. Bu durum Özer’i fazlası ile mutlu etmişti.

Artık tek düşünmemiz gereken karaya çıkma macerasının nasıl sonuçlanacağıydı. Düşündüğümüz gibi karaya çıkmak gerçek bir macera oldu. Burada da Murphy Kanunları işledi. Ama Akya avlamak her şeyi unutturmuştu.

İkinci gün balık avı turu zevkli bir Palamut avıyla başladı. Onu kaçan Akya avı izledi. Güzel bir gündü. Öğlen arasında Akseki Koyunda sucuk partisi yaptık.

Üçüncü gün Palamut avı yapmayı alışkanlık haline getirdiğimiz Çoban Limanı açığında Palamut avı yaparken, bir Kılıç Balığı bize çok güzel şov yaptı. Kılıç Balığı şovu, Palamut avı derken, Palamutların bir kısmını Balon Balıklarına kaptırarak, Akseki Koyundaki sucuk partisinin yolunu tuttuk. O gün deniz de, sucuk partisi de çok güzel geçmişti. Mutlu bir şekilde balık avına devam ederken, son yemi Akya sandığımız büyük bir Balon Balığına kaptırınca balık avına son verdik.

Önerilen