ANTALYA BALIK AVI TURU ADRASANDA TUT BIRAK YÖNTEMİ AKYA AVI - www.adrasanbalik.com

  • 11 yıl önce
www.adrasanbalik.com - Tut Bırak Yöntemi - Akya Avı.

TUT BIRAK AKYA AVI HİKAYESİ

Cengiz ve Elif ile dün avladığımız 30 Kg REKOR Akya avından sonra, bugün avlayacağımız büyük balık, ne olursa olsun geri bırakmaya kara verdik. Bugünkü avın, tut bırak yöntemine güzel bir örnek olması ve diğer amatör balıkçıların da bu yolda devam etmesi dilekleriyle, ava başladık.

Sabah koydan çıkmadan balık avı turu, Barakuda avı ile başladı. Bugün balıklar, tut bırak yöntemi ile balık avı yapacağımızı anlamışlar gibi, sıraya girmişlerdi. Hiç ara vermeden Palamutlar da oltamıza takıldı. Artık avladığımız Palamutları da bırakır hale gelince, Sulu Adanın yolunu tuttuk. Sulu Adanın açığında Akya oltasını hazırlayıp, yemli Akya oltasını suya bırakarak, Akya avına başladık. Çok geçmeden, Cengiz’in elindeki çıkrık oltanın kaloması boşalmaya başladı. Akya oltadaydı ve kaloma hızla boşalıyordu. Tekneyi hemen açığa alarak, Akya mücadelemizi zevkle sürdürdük. Elif, dünkü 30 Kg REKOR Akya avından sonra, kolları çok yorulduğu için, Akya avı mücadelesine katılmak istemiyordu. “Ben ön tarafta video çekerim” deyip, teknenin önüne geçti. Bunun üzerine Cengiz, “kendi oltama takılan Akya’yı kendim çekerim” diyerek. Oltayı çekmeye başladı. Akya avının keyfini, sonuna kadar kendi uğraşarak, yaşadı. Akya’yı tekneye aldığımız da, hiç vakit kaybetmeden, kancaları çıkarıp denizdeki özgür yaşantısına geri iade ettik.

Akya’nın süzülerek mavi derinliklerde uzaklaşmaya başlaması bizde, doğru av yönteminin bu olduğu hissini yaratıyor. Burada duyumsanan his, balık avlamakla elde edilenin çok ötesinde. Çünkü, bu hissi yaşayabilmek için, önce bırakacağınız balığı avlayarak, avlamış olmanın verdiği hissi yaşamış olmanız gerekiyor. Ancak bu hissi yaşadıktan sonra, o balığı bırakabilirsiniz. Bıraktığınız zaman da, ne demek istediğimi anlaya bilirsiniz.

TUT BIRAK YONTEMI ile Akya Avı yapıp, onca yorulup terledikten sonra, büyük bir gönül rahatlığı ile avını geri bırakan avcılarımıza gönülden sevgilerimi iletiyorum. Türkiye balıkçılığı sizinle en üst seviyelere gelecek ve Türkiye, balık avı turizmi en üst seviyeye gelecek. Balık avı turizminin üst seviyeye gelmesiyle, turizm gelirlerimiz, hiç kimsenin hayalini kuramayacağı düzeylere ulaşacak.

http://www.adrasanbalik.com/akif-cengiz-ve-elif-ceylandag-tut-birak-yontemi-akya-avi/.html