ANTALYA ADRASAN BALIK AVI TURUNDA JİG İLE 23 KG AKYA AVI - www.adrasanbalik.com

12 yıl önce
www.adrasanbalik.com - Jig ile Adrasan'da avlanan, 23 kg Akya.

AKYA AVININ HİKAYESİ

Jigging yöntemiyle balık avı konusunda bu kadar hevesli, istekli, bilgili ve hazır başka katılımcı olmamıştı. İlk çıktığımız jigging avı için de, günler öncesinden hazırlanmaya başlamışlardı. “Bu şekilde bilgi ile donanmış olarak hazır olmaları, onlara, balığı getiren unsurlardan biriydi” diye düşünüyorum. Bunca yıllık deneyimimle gözlemlediğim; balık avına gelen insanlar ne kadar istekli, bilgili ve hazırlarsa, onların balık avlama olasılıkları da o kadar fazla oluyor. Ne kadar tereddüt, şüphe, kararsız ve bilgi eksikleri varsa, o kadar balık avından uzaklaşmış oluyoruz. Bütün bunların önüne geçebilecek tek şeyin, nasip olduğunu düşünmekteyim. Bir insan yapacağı işi gerçekten gönülden isteyerek yapmıyorsa, başarılı olma şansı da artıyor.

Bu kadar istekli çıktığımız balık için, hava kötü olmasına rağmen, Sulu Adaya gittik. Sulu Adada hava sertti. Rüzgar, güçlü esiyordu. Akıntı vardı. Normalde, bütün bu olumsuz şartlarda, jigging yöntemiyle balık avı yapmak pek mümkün değildir. Ama, o gün rüzgar ve dalga bir olup, akıntıyla kapıştığından, işimiz kolaylaşıyordu. Dalga ve rüzgar bizi Beş Adalara doğru sürüklerken, akıntı, bizi Sulu Ada’ya doğru itiyordu. Böylece, bulunduğumuz yerden kayışımız yavaşlıyordu. Ayrıca dip akıntısı da, jig’lerin uçurtma olmasını engelliyordu. Sallantı fazlaydı ama, biz halimizden memnun bir şekilde avımıza devam edebiliyorduk.

Şartlar bu haldeyken, jigging yöntemiyle balık avı yapmaya devam ediyorduk. Bir Ara Aytuğ, jig değişikliği yaptı ve yeni jig’i aşağı gönderdi. Bir iki sallamaya kalmadan, kaloma çılgınca boşalmaya başladı. Kaloma sıkı olmasına rağmen böyle boşalıyorsa, bu çok büyük bir Akya’ydı. Balığın dip yapmaya çalışmasından, Akya avı yaptığımız anlıyorduk. 30 -40 dakikalık mücadeleden sonra, Akya teknedeydi. Jigging yöntemiyle 23 Kg Akya avı yapmıştık. Heves, istek, bilgi ve hazırlık, kısmet ile birleşince, ödül 23 Kg Akya avı olmuştu.

Önerilen