70-lecie oddziału włocławskiego Polskiego Związku Głuchych

  • last year
Polski Związek Głuchych Oddział Kujawsko Pomorski w Bydgoszczy , którego kierownictwo znajduje się w Bydgoszczy posiada również Koła Terenowe. W tym roku w Kole Terenowym we Włocławku odbywa się jubileusz 70 lecia istnienia koła.

Category

🗞
News
Transcript
00:00 [MUZYKA]
00:02 Dzisiejsze wydarzenie ma bardzo wyjątkowy charakter, ponieważ przede wszystkim świętujemy 70-lecie Koła Terenowego Polskiego Związku Głuchych na terenie Włocławka.
00:12 Jak również spotykamy się tutaj z okazji Międzynarodowego Dnia Głuchego, który od wielu lat świętujemy po to, żeby pokazać, że w naszym społeczeństwie jest bardzo dużo osób głuchych,
00:25 które potrzebują pomocy w komunikacji, a tą pomoc w komunikacji przede wszystkim i zawsze świadczą tłumacze polskiego języka migowego.
00:36 W Kole Terenowym we Włocławku realizujemy projekt dzięki wsparciu PFRON-u i przy pomocy tego wniosku organizujemy różnego rodzaju zajęcia, w których mogą uczestniczyć osoby głuche.
00:50 W naszym przypadku są to spotkania integracyjne, są to wyjścia grupowe na różnego rodzaju teatry, wyjazdy na wycieczki, są to zajęcia plastyczne, są to zajęcia z majsterkowania, są to zajęcia kulinarne,
01:05 więc staramy się, aby ta aktywizacja naszych podopiecznych była rzeczywiście ujmowana tak szeroko profilowo, bo zarówno od małych spotkań w małych grupach,
01:14 jak i kiedy spotykają się na zajęciach plastycznych, kulinarnych na majsterkowaniu, bo takie duże zajęcia, takie duże spotkania podczas różnego rodzaju spotkań integracyjnych,
01:24 co się wiąże z wyjazdami, z wycieczkami, z wychodzeniem do różnego rodzaju placówek kultury, zawsze z tłumaczem polskiego języka migowego.
01:34 Głusi potrafią opiekować się dziećmi, wnukami, również jak osoby słyszące, na równi. Chodzą do klubu, do Polskiego Związku Głuchych Seniorzy, są bardzo zadowoleni, rozmawiają, spotykają się,
01:51 integrują, wykonują zajęcia, w różnej postaci organizujemy wycieczki. Życie troszeczkę trudne również jest, ponieważ chodzi o sprawy załatwienia, są bariery.
02:07 Aby każdy głuchy mógł wykonywać swój zawód, a tak właśnie nie jest, bo głusi z otrzymaniem, że tak powiem, swojej pracy jest bardzo ciężko. Zakłady nie są przystosowane do osób głuchych.
02:26 Nie trzeba dużo przygotowań, żeby taką osobę głuchą przyjąć do pracy, ale myślę, że firmy po prostu się boją. Dlatego mamy też dużo osób młodych, którzy nie pracują, dlatego że niestety nie ma tej pracy dla nich.
02:42 Również problemy są z pójściem do lekarza, bo jak pracy nie ma, starają się chodzić do specjalistów, później składać dokumenty na rentę, bo jeżeli nie mam pracy, to jakieś środki do życia są potrzebne.
03:03 Z otrzymaniem renty również jest problem, bo jeżeli to jest osoba tylko głucha, a zdrowa, to z wiadomych przyczyn tej renty nie otrzyma.
03:13 Każde wnioski bardzo sumiennie analizujemy. Bardzo ważna, istotna jest grupa docelowa, jaką by takie ulgi miały objąć.
03:24 Natomiast miasto szczególnie wyczulone jest na osoby z potrzebami dodatkowymi, jak osoby niedowidzące, czy niedosłyszące.
03:38 Zawsze staramy się ułatwiać to funkcjonowanie. To zaczyna się chociażby od dynamicznej informacji pasażerskiej, czy od specjalnych stanowisk, które również dzięki środkom z Europejskiego Obszaru Gospodarczego w ramach projektu Wrocławek - Miasto Nowych Możliwości,
03:58 takie specjalne stanowiska do obsługi osób z niepełnosprawnościami są w urzędzie przygotowane. Tak, żeby osobom, które wymagają trochę więcej uwagi, łatwiej było funkcjonować w naszym mieście.
04:16 [muzyka]