Це відео зняла на вулицях Лондона правозахисна британська організація Liberty.
Темою відеоролика стало дуже серйозне питання: новий закон про масове стеження під назвою “Білль про повноваження на досудові розслідування”. Його прозвали “Хартією нишпорок”.
Він, начебто, покликаний посилити боротьбу проти організованої злочинності та тероризму і дозволяє поліції, розвідці та 40 іншим державним відомствам і департаментам – від Агенції з безпеки харчів та міністерства охорони здоров‘я до пенсійних фондів – мати доступ до особистих даних населення. Ситуація безпрецедентна.
Сілкі Карло, керівник відділу стратегії, організація LIBERTY:
“Дані про наші контакти, кому ми надсилаємо електронні листи, кому телефонуємо, кому надсилаємо SMS і коли, всі наші дії в інтернеті тепер можуть бути доступними для розслідування не тяжких злочинів. Немає навіть необхідності у формулюванні цілей спостереження. Тобто поліція та розвідка можуть зламати комп‘ютер або й тисячі комп‘ютерів, і не зобов‘язані вказувати, хто є ціллю стеження. Навіть після закінчення такого стеження вони не зобов‘язані інформувати, що здійснили його. Тобто тисячі людей опиняться під наглядом, у їхні приватні життя втручатимуться, зламуватимуть їхні телефони, прослуховуватимуть дзвінки, а вони навіть ніколи не дізнаються про це”.
Серед найбільш спірних заходів – вимога до операторів, особливо до інтернет-провайдерів, зберігати упродовж року архіви переглядів усіх користувачів на пошукових платформах.
У грудні Європейський суд назвав ці повноваження надмірними і засудив масове і невибіркове збереження усіх даних. Можливо, поки “Брекзит” ще не втілено у життя, таке рішення суду змусить Лондон переглянути законопроект.
Девіду Андерсону, незалежному оглядачу британського антитерористичного законодавства, доручили проаналізувати корисність нових повноважень.
Девід Андерсон, експерт з питань антитерористичного законодавства Великої Британії:
“Усі повноваження, якими користуються чи хочуть скористатися поліція та розвідка у цій країні, зараз дуже чітко визначені, усе розписано чорним по білому. Так раніше не було, і в більшості країн світу воно й досі так не є. Після ретельного вивчення 60 випадків я дійшов висновку, що ці повноваження дійсно корисні. Наприклад, у кібербезпеці, у захисті проти ворожих намірів іноземних держав, у ситуаціях з утриманням заручників та пошуку зниклих безвісти, і, звичайно ж, у розслідуванні тяжких злочинів”.
Snoopers Charter now in force, but legal challenge imminent. https://t.co/bqII7OOrPW #SnoopersCharter #IPBill #privacy— VPNCompare.co.uk (@vpncompare) 10 janvier 2017
Ефективність масового стеження, утім, є спірною. 2013-го року вбивство на вулиці британського солдата Лі Ріґбі двома ісламськими екстремістами шокувало громадськість. Обидва чоловіки були відомі службам розвідки, де мали детальну інформацію про їхні злочинні наміри.