Skip to playerSkip to main contentSkip to footer
  • 10/27/2016
Közeleg az elnökválasztás napja az Egyesült Államokban. Akár Hillary Clinton, akár Donald Trump hódítja el a Fehér Házat, az eredménynek világszerte komoly következményei lesznek. Mit jelent ez a választás Európának, amely hagyományosan az Egyesült Államok szövetségese?

Ez a fő kérdése különkiadásunknak. Három vendégünk lesz. Alexander Stubb volt finn miniszterelnök geopolitikai, Pascal Lamy, a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) korábbi főigazgatója gazdasági, Ken Loach filmrendező pedig kulturális szempontból próbál válaszolni.

Geopolitikai nézőpont
Alexander Stubb

Finnország miniszterelnöke, 2014–2015
Korábban volt külügy- és pénzügyminiszter is
Több könyv szerzője az EU-ról

Aktyvan sportol, részt vett Ironman triatlonversenyeken

Ön szerint milyen külpolitikai prioritásai lesznek az Egyesült Államok következő elnökének?

Alexander Stubb: – Ha két szóval kellene összefoglalnom: először is „elkötelezett”, másodszor pedig „nemzetközi”. Nekünk, európaiaknak nagyon fontos, hogy az Egyesült Államok elkötelezett szerepet vállaljon Európában, a Közel-Keleten, Ázsiában, Afrikában és bárhol másutt. Szövetségesekre van szükségünk, az Európai Uniónak és az Egyesült Államoknak vállvetve kell együttműködnie.

Mit jelentene, ha Donald Trumpot, illetve ha Hillary Clintont választják elnökké?

Alexander Stubb: – Az egyikük vállalná az elköteleződést, a másik nem. Hillary Clintont személyesen ismerem, mindketten külügyminiszterek voltunk, nagyjából egy időben. Lenyűgözőek a külpolitikai ismeretei, és az elkötelezettsége. Elnökként valószínűleg Obamánál is több kötelezettséget vállalna. Donald Trumpot nem ismerem, az alapján kell ítélnem, amit hallok. Falakat építene, protekcionista és nacionalista intézkedéseket hozna, kivonná az amerikai csapatokat, szóval európai nézőpontból, hogy őszinte legyek, ha mindezt be is tartaná, akkor abból bajok származnának.

Európáról nem sok szó esett az elnökjelöltek vitájában. Ön szerint milyen lesz Amerika és Európa kapcsolata? Azt hiszem, feltevésekre kell hagyatkoznunk.

Alexander Stubb: – Ha Hillary Clinton lesz az Egyesült Államok elnöke, akkor Amerika sokkal elkötelezettebb lesz. Nem fognak kilépni a NATO-ból, valószínűleg nem kezdik kivonni a csapataikat Európából, szövetségesnek fogják tekinteni Európát, partnernek a közel-keleti tárgyalásokon, a szíriai háborúban és a terrorizmus elleni harcban. Ha viszont Donald Trumpot választják meg, az sokkolni fogja a rendszer egészét. Európa odafigyel Amerikára, és az embereket megrémíti Donald Trump retorikája. Persze hallottunk már hasonlókat Európában is, de úgy gondolom, hogy Donald Trump külön kategória.

Említette a NATO-t. Donald Trump lényegében a szövetség létjogosultságát kérdőjelezte meg. Ön szerint szüksége van Európának saját, külön haderőre?

Alexander Stubb: – Egyértelmű, hogy Európának ki kell dolgoznia a saját védelmi politikáját, ez nem is lehet vitás. De ne feledjük, hogy az Európai Unió 28 tagállama közül 22 egyben a NATO-nak is tagja. Az

Category

🗞
News

Recommended