Budapest Ritmo: zene a világ minden tájáról

  • 8 years ago
Nagy sikerrel mutatkozott be a Budapest Ritmo: az új világzenei fesztiválra a szélrózsa minden irányából érkeztek muzsikusok a Művészetek Palotájába, Dél-Koreától Törökországon át Kolumbiáig.

Csaknem 30 koncert közül lehetett válogatni 4 színpadon.

A Monoswezi a skandináv dzsesszt ötvözi afrikai zenével. A zenekar neve azt jelzi, hogy tagjai Mozambikból, Norvégiából, Svédországból és Zimbabwéból származnak.

Hope Masike énekes egy különleges hangszeren, mbirán is játszik. Mint mondja, zenéjük folyamatosan változik.

– Új emberekkel találkozunk, új ételeket kóstolunk meg, változik az inspiráció. A mbira alapvetően hagyományos hangszer, ezért nagyon fontos számomra, hogy másfajta zenét is játsszak rajta, hogy kísérletezzem vele.

Az osztrák Federspiel tagjai a Bécsi Konzervatóriumban találkoztak több mint tíz éve. Könnyedén mozognak stílusok és kultúrák között: mexikói és balkáni dallamok náluk jól megférnek a jódlival is. Nevük nem véletlenül az, hogy “Tolljáték”.

– Mivel ez egy rezesbanda, mindenki azt gondolja, hogy jó hangosak vagyunk. Ez így igaz, ám van egy könnyed, játékos, pihe-puha oldalunk is – magyarázza Simon Zöchbauer trombitás.

Szalóki Ági, Pandzarisz Dina és Lakatos Mónika a Budapest Ritmón mutatta be közös koncertjét. Magyar, szefárd zsidó és oláh cigány dalokat énekeltek.

– Nagyon nagy változásban vagyunk, sok ember segítségre szorul. Mindegyik ember külön univerzum, és minden emberhez út és híd a zene – mondja Szalóki Ági.

Torgeir Vassvik Norvégia legészakibb csücskéből érkezett, Európa szárazföldön megközelíthető legészakibb pontjáról.

Együttesével mágikus erővel kelti életre az ősi számi kultúrát. A számik ősi éneke, a jojka Európa legarchaikusabb hagyományai közé tartozik.

– Amikor énekel az ember, akkor általában egy fiúról, egy lányról, egy férfiról, egy virágról vagy egy állatról énekel. Amikor viszont jojkát ad elő, akkor nem valamiről énekel, hanem ő maga az ének. Érti a különbséget? – kérdezi Torgeir Vassvik

A közönséget teljesen elvarázsolta Noura Mint Seymali, a sivatagi blues megújítója.

A mauritániai énekesnő erőteljes hangja elektromos hangszerekkel kísérve pszichedelikus hangulatot kelt. Legújabb lemezével vezeti a világzenei slágerlistákat.

– A bőség zavarával küdöttek a látogatók a Budapest Ritmón – mondja Kiss Gábor, az Euronews tudósítója. Az új világzenei fesztiválon három napon át 25 ország zenészei játszottak.

Recommended