Festung Bratislava (1/2)

  • 8 years ago
Festung Bratislava (1/2)
Dokumentárny film o oslobodzovaní Bratislavy.
(Slovenská republika 1976)
30'
STV2

2/2: https://www.dailymotion.com/video/xz36ft

3. 4.2015, denník N, Miro Kern - Mali ju brániť do poslednej kvapky krvi, no pevnosť Pressburg nefungovala
V sobotu 4. apríla 1945 nemecké vojská opustili Bratislavu bez veľkého odporu. Báli sa obkľúčenia, a tak veliteľ zavelil na ústup. Neskôr si za to vyslúžil trest smrti.
Keď sa v stredu 4. apríla 1945 vtedy 20-ročná študentka filozofickej fakulty Eva Šimková zobudila, vykukla z okna domu na terajšom Hviezdoslavovom námestí smerom k Národnému divadlu.
„Nemci si tu rozložili poľnú kuchyňu,“ povedala si. Keď sa pozrela lepšie, nevidela pri kuchyni nemeckého, ale ruského vojaka. Záverečný útok na mesto totiž prespala. „Vtedy mi došlo, že je po vojne,“ vraví po 70 rokoch Denníku N.
V ten deň na jej dvere zaklopal mladý ruský vojak. Keď vystrašená otvorila, predstavil sa jej v nemčine, ktorou ako veľa Bratislavčanov plynule hovorila aj ona. Bol to študent medicíny z Petrohradu a slušne si vypýtal handru, ktorou by si mohol vyčistiť topánky.
„Povedal mi len jedno – aby som po zotmení nevychádzala von. Tak som to dodržala.“ Na sovietskych vojakov a oslobodenie nespomína v zlom.
Bratislavu sovietske vojská oslobodili v noci na 4. apríla. Ako jedno z mála hlavných miest v Európe zostalo takmer nepoškodené. Obchody boli plné tovaru, elektriku, vodu a plyn opäť zapli už dva dni po prechode frontu. Aj obetí na životoch bolo prekvapivo málo.
Čo sa v tie dni dialo? Ako je možné, že časť obyvateľov v centre mesta hodiny oslobodenia prespala vo svojich bytoch či v pivniciach – a to napriek tomu, že už na jeseň 1944 Adolf Hitler vyhlásil Bratislavu za „Festung Pressburg“ – teda za pevnosť, ktorá mala za každú cenu a do poslednej kvapky krvi odolávať sovietskej armáde?

Obranu budovali všetci – aj gymnazisti
Aj neskorší manžel Evy Šimkovej Karol Adamec vtedy býval v úplnom centre vtedy ani nie 150-tisícového mesta na Kapitulskej ulici. Ako študent gymnázia mal pracovné povinnosti. Na školách sa neučilo, Karol a jeho spolužiaci museli už od novembra 1944 povinne pracovať pre Slovenský štát a jeho obranu.
Pre „Festung Bratislava“ kopali od pondelka do soboty sedem hodín denne protitankové zákopy pri Lamači. Asi osem metrov široký a tri metre hlboký „lievik“ sa ťahal od Lamača až k Devínskej Kobyle. ... (pokračovanie / zdroj: https://dennikn.sk/89861/pevnost-pressburg-hladko-padla-pred-70-rokmi/ )

súvisí aj s / associated also with:
železnica, železnice, zeleznica, zeleznice, parní, parný, Steam, vlak, vlaky, Train, Trains, Railway, Railroad, rušeň, rušne, lokomotiva, Slovensko, Slovakia, ŽSR, železničná, železniční, doprava, stanica, trať, podval, podvaly, pražec, Preßburg,
železničná časť, železniční část, Railway Part, slovensky, Slovak,
železničné, priecestie, priecestia, železniční, přejezd, rampy, závory, Starý, most, Bratislava, 2., svetová vojna,

Recommended