Fotokatalizátoros technológiával a tiszta levegőért

  • 9 years ago
Egy lengyel cég biokémikusai azon dolgoznak, hogy az autók légkondicionáló berendezésének tisztításához a fotokatalizátoros és titán oxidációs technológiát alkalmazzák. Köztudott, hogy a légkondicionálókban keletkező kondenzvíz gombák, baktériumok és egyéb mikroorganizmusok táptalaja. A lódzi mérnökök elkészítették egy olyan szerkezet prototípusát, amelynek segítségével tisztán tartható az utastér levegője.

– A szerkezetet a légkondicionáló csatornába helyeztük el úgy, hogy a hűtőrész kívül legyen. Belül egy titán lemez található, ahol az elektrokémiai folyamat során nano méretű csövek keletkeznek. Az UV-diódáknak köszönhetően beindul a kémiai reakció, és az aktív oxigén megtisztítja a levegőt a szagoktól és a szennyeződésektől – magyarázta Dawid Sobczak mérnök.

A szerkezetet most tesztelik. Az előzetes tanulmányok azt mutatják, hogy a berendezés a gombák, baktériumok és vírusok 98 százalékát képes elpusztítani, és a kutatók szerint elég kicsi ahhoz, hogy be tudják építeni az autók légkondicionáló berendezésébe. A lengyel mérnökök azt mondják, hogy az eddigi hasonló rendszerek azért mondtak csődöt, mert higanyt kellett volna alkalmazni, amit viszont túl veszélyesnek gondoltak.

Category

🗞
News

Recommended