„Selma volt a mostani Ferguson 50 évvel ezelőtt”
  • 9 years ago
Az amerikai polgárjogi mozgalom vezetőjét megszemélyesítő David Oyelowo a Selma című film Los Angeles-i világpremierjén hangsúlyozta, hogy a történelmi mozi a faji megkülönböztetés elleni legutóbbi megmozdulásokat is reflektorfénybe vonja.

– Amikor megnézi valaki ezt a filmet, akkor rádöbben, hogy azt látja, amit most a hírekben. A szavazati jogok erodálódtak, azok a jogok, amelyek a filmben látható Selma-kampány sikereként a választójogi törvényben öltöttek testet. Selma volt a mostani Ferguson 50 évvel ezelőtt – magyarázta David Oyelowo.

A Selma Martin Luther King életének azt a három hónapját meséli el, amikor az alabamai Selma városából Montgomerybe induló felvonulás élére állt. A tiltakozó menetet eredetileg azért szervezték, mert egy rendőr lelőtt egy fegyvertelen fekete férfit. A felvonulás eredményeként született meg 1965-ben a választójogi törvény.

– Amikor először láttam a filmünkből néhány kockát, olyan volt, mintha Fergusonban készültek volna – mesélte Tessa Thompson, aki Diane Nash szerepét alakítja a filmben. – A történelmünk formált nemzetté bennünket, és nagyon sok probléma van, amire figyelnünk kell, és meg kell oldani.

A Selma című életrajzi alkotást Ava DuVernay rendezte, producere pedig Oprah Winfrey, aki egyúttal a filmben is játszik. A Selmát még az év vége előtt bemutatják, hogy nevezhessék az Oscar-díjra.
Recommended