Skip to playerSkip to main contentSkip to footer
  • 11/10/2014
Erejét veszítheti az amerikai dollár, legalábbis ami az Oroszország és Kína közti kereskedelmet illeti. Vlagyimir Putyin és Hszi Csin-ping azt tervezik, hogy a rubelt és a jüant használják fizetőeszközként, elsősorban az energiahordozók kereskedelmében.

A pekingi Ázsiai és Csendes-óceáni Gazdaságok csúcstalálkozóján számos közös projektről állapodott meg a két ország államfője.

– A nemzeti valutáink használatával kapcsolatos megállapodás két olyan gazdasági partner számára, mint Oroszország és Kína, igen ígéretes irány. A megállapodás segít fellendíteni a kereskedelmünket, de komoly hatást gyakorol a világgazdaságra és az energiapiacra is – mondta Vlagyimir Putyin.

Azt is bejelentették, hogy a keleti gázvezeték mellett egy nyugati vezetéket is építenek, valamint közös nukleáris és vízenergiai projekteket indítanak.

Amikor tavasszal a nyugat szankciókat vezetett be Oroszországgal szemben, Putyin elnök Kína felé fordult. A 400 milliárd dolláros gázszerződés mellett 38 más egyezményt is kötött a két ország. Kína már fontosabb kereskedelmi partnere Oroszországnak, mint Németország, évi 90 milliárd dolláros forgalmat bonyolítanak le egymás között.

Az amerikai elnök számára is fontos a feltörekvő kínai piac. Barack Obama vízumenyhítést jelentett be a csúcstalálkozón.

– Az elkövetkezendő öt évben a világgazdaság növekedéséhez az Egyesült Államok mellett a legtöbbet az ázsiai országok fognak hozzátenni. Ez hatalmas lehetőséget jelent az országom számára is, munkahelyteremtést és gazdasági növekedést – mondta Barack Obama.

Az új egyezmény a jelenlegi egy év helyett 10 évre ad például turista- és üzletivízumot a kínai állampolgároknak. Ezzel növelnék az Amerikába irányuló turizmust.

A diákok és a kultúrális csereprogramok résztvevői öt éves vízumot kapnak.

Évente körülbelül százmillió kínai utazik külföldre, de kevesebb, mint 2 százalékuk látogat az Egyesült Államokba.

Category

🗞
News

Recommended