Франк Гері: архітектура як божевілля та людяність

  • 10 years ago
Франк Гері – один з наймодніших архітекторів сучасності, справжня міжнародна зірка. Не один інвестор мріє, аби Гері став автором його будівлі. Архітектор дав інтерв‘ю euronews в Іспанії, куди приїхав, аби отримати премію Принца Астурійського у царині мистецтва. За свою довгу кар‘єру – а Гері вже 85 – він отримував багато престижних нагород. \\ Про пенсію він поки не думає. Найвідомішим творінням Гері лишається Музей Гуггенгейма у Більбао, але він і далі планує будувати неймовірні ексцентричні споруди. З ним спілкувався Хав‘єр Віллагарсія.

Euronews: “Франк Гері, дуже дякую, що погодилися поговорити сьогодні з euronews…”

Ф.Гері: “Дякую вам!”

Euronews: “Ви щойно відкрили новий музей у Парижі, а у Центрі Помпіду Вашій кар‘єрі присвячено окрему виставку. Тут, в Ов‘єдо Вас нагородили премією Принца Астурійського. Чи приємне Вам таке тотальне визнання?”

Ф.Гері: “Воно викликає підозру! (сміється) Я завжди працюю з деяким відсотком невпевненості у собі. Тому я не дуже вірю у всі ці нагороди. Вони приємні, але... Не можу пояснити...”

Euronews: “Президент Франції Франсуа Олланд назвав будівлю Музею Луї Віттона “собором світла”. Хтось каже, що це вітрильник, ще хтось – що це риба, або хмара... Що ж Ви насправді намагалися створити?”

Ф.Гері: “Всього потрошку. Тут – у будівлі Музею сучасного мистецтва Фонду Луї Віттона – поєднано кілька метафор. Я сам займаюсь вітрильним спортом. Якщо у будівлі стіни зі скла, то на них не можна повісити картини, тому створюється враження легкості і прозорості. Ця споруда ніби пливе через парк.”

Euronews: “А де Ви берете натхнення для проектування таких неймовірних будівель?”

Ф.Гері: “Найбільшим натхненням є сам Париж. Потім – святість, особливість місця, де побудовано цей музей. Парк “Акліматісьйон” – це сад 19 ст. у Парижі, тут у дитинстві грався Пруст і тому подібне. Моїм замовником був Бернар Арно. Він сам митець. Він має освіту інженера. Зараз він працює у світі моди, він знає, як працювати з іншими митцями, з людьми творчого спрямування.”

Euronews: “Ми говоримо про Бернара Арно, голову компанії Louis Vitton Moët Hennessy (LVMH). Він попросив Вас збудувати цю споруду, після того, які відвідав музей Гуггенгейма у Більбао. Наскільки важливою є для Вас та будівля?”

Ф.Гері: “Більбао? Не знаю, як визначити це у відсотках, але дуже важлива. Вона змінила місто. Від неї всі виграли – в економічному плані. І коштувала вона відносно небагато – всього 80 мільйонів євро у 1997 році. Воно було того варто. Адже зараз, через 17 років, будівля і далі є важливим елементом міста. З нею воно виглядає заможнішим. Я дуже тішуся цим. Це справжнє диво!”

Euronews: “Багатьом містам хотілося б мати свій такий “Гуггенгейм”... Чи могли б Ви, як архітектор?..”

Ф.Гері: “Але мене не запрошують. Часто запрошують інших архітекторів. Цікаво, правда? Дивно... Не хочуть запрошувати мене, хочуть іншого архітектора... І часом ця інша людина не здатна зробити те, що треба.”

Euronews: “А Ви, як архітектор, можете гарантувати той самий ефект, як Більбао? Це можливо?”

Ф.Гері: “Гарантувати я не можу. Але дуже часто з моїми спорудами такий ефект є. Так було з холлом Діснея. Так було в Чикаго. Може, мені просто щастить.”

Euronews: “Я зараз Вас процитую. Вісім років тому Ви сказали: “Коли мої будівлі відкриваються, я хочу сховатися кудись під ковдру. Я хвилююся про те, що можуть подумати люди.” Ви і далі переживаєте подібні відчуття?”

Ф.Гері: “Так! (сміється) У людей є схильність поводитися дуже зарозуміло – якщо вони щось збудували чи просто щось зробили. Я це чудово розумію! Може, це така фальшива скромність у мене, не знаю, нічого не можу зробити з собою. Я завжди маю в думках наступний проект, завжди працюю над чимось. Я називаю це здоровою невпеністю в собі. Коли я починаю робити щось нове, то ніколи не певен, що з цього вийде.”

Euronews: “Я читав, що хтось назвав Ваш талант “геніальним божевіллям”...”

Ф.Гері: “Геніальним чим?”

Euronews: “... божевіллям…”

Ф.Гері: “Божевіллям! Та не таке це вже й божевілля. По-перше, я просто людина з нормальним ДНК. Мені притаманні всі людські слабкості. А великих митців часто вважали божевільними. Так що мені дуже приємно це чути.”

Euronews: “Ви працюєте над новими проектами. Новий музей Гуггенгейма – цього разу в Абу-Дабі. Штаб-квартира Facebook у Каліфорнії. Меморіал Айзенхауера у Вашингтоні. Ви думаєте про відпочинок, чи може навіть про пенсію?”

Ф.Гері: “У цю конкретну мить думаю, так! Хочу лягти і виспатися. Але не знаю як. Я люблю працювати. Я люблю знайомитися з новими людьми. Я працюю з гарною командою. У мене ніби є місія – повернути архітектору важелі впливу. У сьогоднішньому світі архітектор менш важливий за виконроба будівництва, а я хочу, аби архітектор керував проектом. Я розробив компьютерні програми разом з авіаконструкторським бюро Dassault та геодезичною компанією Trimble, що допомогли архітектору вносити зміни до будівельних проектів, і таким чином економити кошти. Зазвичай, подібні зміни дорого коштують, якщо їх вносить виконроб. Спорудження експ

Recommended