Do you want to remove all your recent searches?

All recent searches will be deleted

Watch fullscreen

Arabská odysea (2/3): Saúdská Arábie a Jemen (železniční část, CZ)

Jack Addams
6 years ago|252 views
Arabská odysea (2/3): Saúdská Arábie a Jemen (železniční část, CZ, 2009)
20120623/15.15
ČT2

Trnitá pouť do míst, kde černé zlato rozděluje svět na dvě zcela odlišné části.
Španělský dokumentární cyklus
Zatímco v předchozí epizodě si autoři dokumentárního cyklu sami vyzkoušeli, že Sýrii a Jordánsko dělí jen imaginární čára na mapě, v dnešním pokračování se přesvědčí, jakou překážkou je hranice mezi Jordánskem a Saúdskou Arábií. Je to zeď, která odděluje dva odlišné světy.
Saúdská Arábie je bohatým, ale zároveň nejuzavřenějším bratrem Arabského poloostrova. Je to strážce nejen kmenového života a islámu, ale také ochránce obrovských zásob ropy. Nedůvěra vůči vnějšímu světu je tam natolik zakořeněná, že místní úřady mají už zaběhlý způsob, jak znepříjemňovat život zahraničním televizním štábům.
Přesto navštívíme starou tureckou železnici, která kdysi spojovala Damašek s Mekkou a Medinou. Objevíme nabatejské město Madá’in Sálih, vystavěné pro karavany, jež tam mířily z pouští Arábie a od břehů Středozemního moře.
V Jemenu nás uchvátí historické centrum města Saná, které je právem zařazeno mezi největší poklady kulturního dědictví lidstva. Projedeme kolem chrámu královny ze Sáby a vstoupíme do Šibámu, pozoruhodného města s řadou staveb z vepřovic. Ve Wádí Dawan si připomeneme, že právě odsud pochází rodina Bin Ládinů, která emigrovala do Saúdské Arábie, kde si mladý Usáma formoval svůj pohled na svět.

súvisí aj s / associated also with:
železnica železnice zeleznica zeleznice parní parný Steam vlak vlaky Train Trains Railway Railroad motorový motorové motorová rušeň rušne lokomotiva železničná železniční doprava stanica trať podval podvaly pražec pražce posun
tovar nákladný nákladné nákladní Freight
železničná časť železniční část Railway Part česky Czech
železničné priecestie priecestia železniční přejezd rampy závory