BALIK AVI TURUNDA TÜRKİYE REKORU AKYA AVI - www.adrasanbalik.com

11 yıl önce
www.adrasanbalik.com - Adrasanda, 37 Kg TÜRKİYE REKORU Akya avı.

İlhan ve Özge Toprak çifti Akya avı turunda, hep kısmetli olmuşlardır. Bunu Akya avı rekorunu kırarak da göstermiş durumdalar.

İlhan ve Özge çifti o gün, geçen seneki 15 Kg olan kendi Akya avı rekorunu kırmak amacıyla, Akya avı turuna çıkmışlardı.

Güneyden sert bir rüzgar esiyordu. Sulu Adaya kadar pek bir Palamut avlayamadan girmiştik. Tam Sulu Adaya girerken, Palamutlar oltalarımıza takılmaya başladı. Oltalara takılan Palamutlar 2 – 2,5 Kg olduğu için, Akya avında pek yem olacak durumları yoktu. Akya avı için bize 300 – 500 gr arası ufak yemlik Palamutlara ihtiyaç vardı. Neyse ki, Sulu Adada bir tane yemlik palamut aldık. Akya avı turuna 16.30 gibi çıktığımızdan, zaman ilerlemiş akşam olmak üzereydi. Bu yüzdem bir ikinci yemlik Palamut’a bakmadan, elimizdeki tek yemlik Palamutla, Akya avına yapmaya karar verdik.

Akya oltasını hazırlayıp, Akya avı için dolaşmaya başladık. Akya oltası bir ara ağırlaştı. Ufak ufak çekmeler oldu. Oltayı çektiğimizde Akya oltasına Lambuka takılmıştı. Lambuka’yı çıkarıp, Akya oltasını tekrar mavi derinliklere bıraktık. Bir süre sonra olta tekrar gerildi. Bu sefer, oltayı taşa takmıştık. Oltayı taştan kurtardığımızda, yemlik Palamut sağlam durumdaydı. Tekrar oltayı, derinlerde Akya avı yapması için gönderdik. Aradan on dakika geçmeden, kaloma hızla akmaya başladı. Oltayı kontrol ettiğimde, çok güzel bir Akya avı yaptığımızı anladım. İlhan, mücadele kemerini takarken, tekneyi taşlık alandan uzaklaştırmaya başladım. Bir yandan da, oltayı dipten kaldırabildiğim kadar kaldırmaya çabalıyordum. Akya’yı dipten oldukça yukarı kaldırdım. İlhan hazır olduğunda, oltayı ona verdim. İlhan mücadele başladığında, balık şoktan çıkmış gibi, şiddetle basmaya başladı. Durdurulacak gibi değildi. Bunun üzerine tekneye yol vererek, Akya’yı peşimizden sürüklemeye başladık. Akya, sürüklenmeye başlayınca, şiddetle sürdürdüğü mücadeleden vazgeçerek, gelmeye razı olmaya başladı. Ama gücünü ve mücadele isteğini kaybetmemişti. Bunun üzerine, ipe elle müdahale ederek, asıldığında bırakarak, yormaya başladık. Artık, Akya gelmeye başlamış ve teknenin altında parıldayarak dönüyordu. İlhan, kurşundan sonraki takımı elle çekerken, Akya’nın büyüklüğü ortaya çıkmıştı. Bu çok büyük bir Akya olmalıydı. Sanki, Akya avı rekorunu kırmak üzereydik. Akya, teknenin yanına geldiğinde, 20 Kg diye düşündüğümüz Akya’nın, 30 Kg üzeri bir Akya olduğunu ve Akya avı rekorunu kırdığımızı anladık. İlhan ve Özge çifti Akya avı rekorunu kırdığı gibi, Adrasanbalık.com olarak biz de Akya avı rekorunu kırmıştık. Yeni Akya avı rekoru 37 Kg.

Önerilen