Do you want to remove all your recent searches?

All recent searches will be deleted

Ciekawość - Katastrofa Lotnicza odc.2 Część 2

6 lat temu3.5K views

Premiera programu "Ciekawość: katastrofa lotnicza" odbędzie się w czwartek 18 października, o godz. 22.00 na Discovery Channel. Kolej­ne emisje możecie zobaczyć na kanale we wtorek 6 listopada o godz. 21.00 i niedzielę 11 listopada o godz. 18.00.

Eksperci odtworzą katastrofę smoleńską? "Chętnie się tym zajmiemy"

Eksperci, którzy pracowali nad eksperymentem sfilmowanym przez Discovery przekonują, że możliwe jest odtworzenie katastrofy polskiego Tu-154M – informuje "Wprost". Jak dodają, chętnie zajęliby się przygotowaniem takiej kontrolowanej katastrofy.

Niedawno, stacja Discovery wyemitowała dokument zatytułowany "Ciekawość: katastrofa lotnicza". Ekipa naukowców oraz pilotów, w sposób kontrolowany, rozbiła na pustyni w Meksyku samolot pasażerski Boeing 727. Nowatorski eksperyment miał pokazać, jak taka katastrofa wygląda z punktu widzenia pasażerów.

John Hansman, ekspert ds. awiacji oraz Chip Shanle zdalny operator samolotów z zespołu Discovery Channel zapewniają, że gdyby tylko znalazły się środki finansowe, to przygotowaliby kolejny eksperyment. Tym razem z udziałem Tupolewa.

Shanle oszacował, że koszt takiego eksperymentu mógłby wynieść około 900 tysięcy dolarów. Tyle właśnie należałoby zapłacić za odpowiedni samolot i instalację niezbędnego oprzyrządowania. Ekspert podkreśla, ze maszyna lądująca wśród drzew może doznać różnych uszkodzeń. Ich charakter zależy bowiem od sposobu uderzenia w ziemię.

- Jeśli samolot wpadnie w las poziomo, bez przechyłu skrzydeł, uszkodzenia będą trochę inne. Raczej nie odpadnie podwozie, a drzewa wyhamują samolot. Ale jeśli teren będzie nierówny, lub gdy jedno ze skrzydeł zahaczy o drzewa wcześniej, to samolot może zacząć się obracać. Wtedy może rozpaść się na wiele części, jak to było w przypadku Tu 154 – przekonuje w rozmowie z "Wprost".

Chip Shanle przypomina inny podobny wypadek, do którego doszło w 1989 roku. Maszyna należąca do linii United Airlines lądowała w Sioux City. Podczas manewru zahaczyła skrzydłem o ziemię. "Mimo lądowania na pasie, samolot przekoziołkował i rozrzucał części. Zginęło sto osób." – dodał ekspert.

Report this video

Select an issue

Embed the video

Ciekawość - Katastrofa Lotnicza odc.2 Część 2
Autoplay
<iframe frameborder="0" width="480" height="270" src="//www.dailymotion.com/embed/video/xuppmz" allowfullscreen allow="autoplay"></iframe>
Add the video to your site with the embed code above