Do you want to remove all your recent searches?

All recent searches will be deleted

Ciekawość - Katastrofa Lotnicza odc.1 Część 1

6 lat temu7.3K views

Lot samolotu pasażerskiego z lotniska Mexicali w dniu 27 kwietnia 2012 roku kończy się na Pustyni Sonora w Meksyku. Samolot Boeing 727 rozbija się. Na jego pokładzie jest 170 miejsc. W katastrofie nikt nie ucierpiał. Zobacz jak to się stało. Zobacz jak ciekawość doprowa­dziła do pierwszej kontrolowanej katastrofy lotniczej.

Ciekawość - pierwszy stopień do … poprawy bezpieczeń­stwa

Przyczyna katastrofy to najczęściej łańcuch zdarzeń. W tym wypadku przyczyna jest znana – ciekawość. Celem tego lotu było przeprowadze­nie kontrolowanej katastrofy lotniczej. Wyniki badania posłużą popra­wie bezpieczeństwa podróży lotniczych.

Ten eksperyment to coś, czego nie da się doświadczyć w laboratorium – komentuje jeden z członków ekipy badawczej dr Tom Barth, ekspert ds. czynników przetrwania i inżynier współpracujący z Krajową Radą Bezpieczeństwa Transportu w Stanach Zjednoczonych.

Unikalny crash test

Jest to jeden z najbardziej widowiskowych eksperymentów w dziejach nauki. Wcześniej nikt tego nie dokonał. Crash testy samochodów wy­dają się zabawą dla grzecznych chłopców w porównaniu z tym, co zro­biło Discovery.

Przygotowania trwały cztery lata. Discovery Channel zakupił samolot pasażerski. Badacze wyposażyli go w najnowocześniejszy sprzęt. W projekcie uczestniczyły cztery międzynarodowe komisje do badań wy­padków lotniczych, piloci z elitarnej jednostki myśliwców, ponad 200 żołnierzy i ratowników.

Dzięki zapisom z 19 kamer umieszczonych wewnątrz samolotu oraz dwóm kamerom nagrywającym zdarzenie ze śmigłowców, naukowcy mogli - po raz pierwszy z taką dokładnością - przyjrzeć się temu, co dzieje się z samolotem, pasażerami i załogą podczas zderzenia z zie­mią.

Pożyteczne wnioski

Efekt eksperymentu Discovery był porażający. W momencie uderzenia o pustynię dziób samolotu oderwał się od reszty samolotu i został nie­mal kompletnie zmiażdżony przez masywny kadłub.

Eksperci zebrali dane, które analizować będą przez wiele kolejnych miesięcy. Wstępne wnioski można jednak poznać dzięki materiałowi nakręconemu dla Discovery Channel. Film pokazuje najbezpieczniej­sze miejsca w samolocie, a także jaką pozycję należy przyjąć podczas awaryjnego lądowania, by mieć szansę na przeżycie. Dzięki maneki­nom i licznym kamerom, można sprawdzić to na własne oczy.

Report this video

Select an issue

Embed the video

Ciekawość - Katastrofa Lotnicza odc.1 Część 1
Autoplay
<iframe frameborder="0" width="480" height="270" src="//www.dailymotion.com/embed/video/xupnsd" allowfullscreen allow="autoplay"></iframe>
Add the video to your site with the embed code above