Do you want to remove all your recent searches?

All recent searches will be deleted

Watch fullscreen

Zabudnutý detský expres (PROMO 112") [SK]

Jack Addams
7 years ago|72 views
Zabudnutý detský expres (PROMO 112") [SK]
20120704/19.46
JOJ

Strih: Denisa Benkovská, Rado Bagin
Kamera: Juraj Rácek
Námet, scenár, réžia: Martin Mozer

Detektívka kombinovaná s historickým dokumentom a neuveritelne romantickým príbehom. Presne o tom je dokument reportéra Martina Mózera. Ten objavil v archívoch dokumenty, ktoré boli na zaciatku jeho cesty do Izraela.

Na úteku do Londýna
Martin Mózer bol hostom Ivana Jandu v Novinách o 12-ej a porozprával o vlaku, ktorý pred zaciatkom vojny zachránil niekolko židovských chlapcov z Bratislavy. Ide o reportážny dokument s názvom Zabudnutý detský expres. Na zaciatku bolo strojom písaných niekolko listov, ktoré pojednávali o židovských chlapcoch z Bratislavy.
Pri týchto listoch bol aj zoznam desiatich chlapcov. Až následne na to zistili, že ide o chlapcov, ktorí smerovali v jednom z posledných vlakov pred rasovým prenasledovaním z Bratislavy do Londýna.

Dlhý proces
Martinovi Mózerovi trvalo viac ako rok kým sa od papierov, ktoré netušil o com sú , dostal až k jednému z tých chlapcov Lippmannovi Kolkerovi. "Snažil som sa vypátrat všetkých tých desat chlapcov...Nikde ani zmienky, dokonca ani tie mená neboli zaznamenané v žiadnych archívnych dokumentoch," hovorí Mózer.
Nakoniec sa Martinovi podarilo získat kontakt na Lippmanna Kolkera, ktorého meno našiel v štatistike obetí holokaustu. Mal vtedy trinást rokov a bol najstarší z tej skupiny. Dnes žije na severe Izraela a bol ochotný hovorit o tom, co sa vtedy udialo. "V podstate som aj rád, že som natrafil práve na neho a že bol ochotný hovorit. Pretože on si pamätal asi najviac, z tých chlapcov," hovorí Martin.
Po tom, ako ho náš štáb kontaktoval, bol Kolker v šoku. Neveril totiž, že sa s ním o tomto "dobrodružstve" bude ešte niekto niekedy hovorit. Podla slov Martina Mózera bol Kolker velmi prekvapený a zároven to všetko zvládol velmi dobre. "Mal som trošku obavy, predsa len môže cítit nejakú zášt, že nebude mat dobré spomienky. Ale naopak on sa prejavil velmi pozitívne a hovoril aj o veciach, ktoré my vnímame dost citlivo, velmi otvorene a nehanbil sa o tom hovorit," dodal Martin Mózer.

Zabudnutý detský expres
Hlavný protagonista Lippmann Kolker pochádza z ortodoxnej židovskej rodiny, ktorá žila v Bratislave dvesto rokov. Pred hrôzami fašizmu ho zachránil detský transport do Anglicka v júni 1939. Cestoval v desatclennej skupine židovských chlapcov.
Dokument poodhaluje zákulisie celej záchrannej akcie, na ktorej sa podielala bratislavská židovská náboženská obec. Lippmann dnes býva v Izraeli. Po dlhých rokoch spomína na detstvo v Podhradí, na ortodoxnú židovskú školu, synagógu a miesta, ktoré boli súcastou multi-etnickej Bratislavy.

súvisí aj s / associated also with:
železnica železnice zeleznica zeleznice parní parný Steam vlak vlaky Train Trains Railway Railroad rušeň rušne lokomotiva Slovensko Slovakia ŽSR ZSR ZSSK ČSD železničná železniční doprava stanica trať podval podvaly pražec pražce posun