Antalya Adrasan Balık Avı Jigging ile Sinarit Avı - www.adrasanbalik.com

13 yıl önce
www.adrasanbalik.com - Saygin ile Onur, ilk jigging deneyimlerinde, 3 Kg.lık sinarit yakaladılar.

SİNARİT AVININ HİKAYESİ

Jigging yöntemiyle, Saygın ve Onur’un ilk Avladıkları büyük balık, bir Sinarit avıydı. Son yıllarda jigging yönteminin, dünyada ve Türkiye’de hızla yaygınlaşmıştı. Jigging furyasına onlarda, Sinarit avlayarak katılmışlardı. Sinarit, jigging yöntemiyle avlanmak istenen balıklar listesinde, en başlarda yer alan balıklardandır.

Sabah Adrasan Sahilinden, Jigging yöntemiyle balık avı yapmak için ayrılmıştık. Saygın ve Onur’un ilk gerçek jigging deneyimleri olacaktı. Yönümüzü Sulu Adaya çevirdik. Sulu Ada yolunda, Palamut avı için yüzey sırtısı çektik. Birkaç Palamut vuruşu oldu. Birkaç Palamut avı yaptık.

Sulu Adaya vardığımızda, hava çok güzel, deniz sakin her şey jigging yapmak için uygundu. Önce, 40 -60 m kısa bir jigging başlangıcı yaptık. Biraz, jigging makinesi ve kamışına alışmaya çalıştık. Sonra, birkaç sallama hareketi denedik. Hemen sonrasında, Sulu Adanın doğu tarafındaki, açık deniz kısmına çıktık. Derinlik 80 – 100 m olacak şekilde, jigging avına başladık. Başlarda Saygın ve Onur bu derinliklerde, jigging yapmakta zorlandılar. Ama, jigging yapmak için o kadar heveslilerdi ki, hemen toparlamaya başladılar. Bir ara Onur’a gözüm kaydı. Büyük bir hevesle jigging yapıyordu ve ritmi oturtmaya başlamıştı. “Onur, güzel yapmaya başladın, ritmi yakalıyorsun, böyle devam et” dedim. Demeye kalmadı, Onur’un kaloma boşalmaya başladı. Onur, önce taşa takıldığını zannetti. Oltayı kontrol ettiğimde, balık vardı. “Onur, bu balık muhtemelen Sinarit” dedim. Sinarit sözünü duyunca, Onur, aşka geldi. Büyük bir heves ve heyecan içinde oltasını çekmeye devam etti. 10 – 15 dakika sonra, Sinarit suyun altında gözükmeye başlamıştı. Onur ve Saygın da heyecan, doruklardaydı. Sinariti tekneye aldığımızda, herkes onların yerinde olmak isterdi. Bir insan balık avında, bu kadar mı mutlu olunur?

Bu Sinarit avından sonra, Saygın ve Onur artık jigging tutkunu olmuştu. O gün jigging yapmak, ne Saygın’ı, ne de Onur’u yorabiliyordu.

Önerilen