Do you want to remove all your recent searches?

All recent searches will be deleted

Watch fullscreen

Savunma Bakanı Akar ; "Bu Tacizler Devam Ederse B-C Planı Var”

İhlas Haber Ajansı
İhlas Haber Ajansı
3 days ago|1 view
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Burada bir terör koridoruna müsaade etmeyeceğiz dedik, buna müsaade etmeyeceğimizi bu operasyonla göstermiş olduk. Eğer bu tacizler, sıkıntılar devam ederse, eğer Rus dostlarımızla yaptığımız görüşme buna bir çare olmazsa, onunla ilgili de yine B-C planı var” dedi.

İhlas Haber Ajansı YouTube Kanalına Abone Olmak İçin:


Bakan Akar, aralarında İhlas Medya Ankara Temsilcisi Batuhan Yaşar’ın da aralarında bulunduğu gazete ve televizyonların Ankara temsilcileriyle Bakanlıkta düzenlenen toplantıda bir araya geldi. Gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Akar, temsilcilerin sorularını da yanıtladı.
Barış Pınarı Harekatı konusunda açıklama yapan Akar, "Türkiye Cumhuriyeti'nin terör koridoruna müsaade etmeyeceğini" dile getirdiklerini hatırlatarak, ABD'ye net bir şekilde "30 bin tır, 4 bin 500 kargo uçağı ile YPG'li hainlere silah, mühimmat getirildiğini" söylediklerini fakat ABD'nin bunu reddettiğini belirtti. 2018 Aralık ayından itibaren planlar ve programların ABD'lilerle konuşulduğunu aktaran Akar, ABD ile varılan mutabakatların araziye yansımadığının görüldüğünü söyleyerek, "49 gün beraber çalıştık onlarla fakat hala oradaki tahkimatın YPG'liler tarafından yapılmaya devam edildiğini, varlıklarının devam ettiğini, sözde paçavraların asılı olduğunu gördük, gösterdik” diye konuştu.
Türkiye'nin son derece ilkeli ve tutarlı davrandığının altını çizen Akar, Barış Pınarı Harekatı ile 145 kilometrelik genişlikte ve 30 kilometrelik derinlikte bir alanın teröristlerden temizlendiğini belirterek,
"YPG eşittir PKK. Bunun aksini söylemek insanın aklına hakaret. Siz derseniz ki 'YPG ile biz çalışmak zorundayız.' Bunu anlıyoruz, bunun bir mantığı var ama siz 'YPG'liler PKK'lı değil.' derseniz, o zaman bize yutturamazsınız. Şu anda alan içinde bir grup, topluluk halinde terörist varlığı olmasa da münferit bazı sızmalar, bombalı motorsiklet, araç, kişi, intihar bombacısı oluyor. Bunlara karşı da yol kontrol noktaları, yerleşim birimlerinin giriş ve çıkışlarının kontrolü yoğun bir şekilde arkadaşlarımız tarafından yapılmakta. Bunlara teşebbüs edenlerin birçoğu yakalandı, itirafçı oldu, anlattılar” şeklinde konuştu.
Akar, Barış Pınarı bölgesi konusunda Ruslarla yapılan mutabakat çerçevesinde, buradaki teröristlerin boşaltılmasının söz konusu olduğunu aktararak, "Her ne kadar oradaki teröristlerin varlığı, her ne kadar oradan Pınar Bölgesine yönelik hem doğudan hem batıdan tacizler azalmış olsa da onların orada bir varlığı olduğunu her seviyede Rus muhataplarımıza iletiyoruz, onların tedbir almasını istiyoruz. Onlar da bu konuda çeşitli çalışmalar yaptıklarını ifade ettiler, çalışıyorlar. Ve biz oradaki durumu yönetmeye çalışıyoruz. 'Şu anda Barış Pınarı'nda ne oluyor?' derseniz, normalleşme oluyor" ifadelerini kullandı.
Sağlık ve gıda konularında AFAD, Sağlık Bakanlığı ve Kızılay'ın çalışmalar yaptığını ifade eden Akar, elektrik ve su meselesinin çözümü noktasında ve okulların açılması için gayret içinde olduklarını kaydetti. Öte yandan Suriye Milli Ordusu'nun "çapulcu, terörist" gibi takdim edilmesinin yanlış olduğunu söyleyen Akar, operasyonlarda bireysel yapılan hataların hesabının sorulduğunu aktardı.
PKK ve YPG'nin Kürtlerin temsilcisi olmadığını vurgulayan Akar, Türkiye’nin tek mücadelesinin YPG/PKK ve diğer teröristlerle olduğunu belirterek, “Kürtler bizim kardeşimizdir, et ve tırnak gibiyiz.
En son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar mücadelemiz devam edecek" diyerek Batı basınının bunu "Kürtleri yok edeceğiz" şeklinde haberleştirdiğine dikkat çekti.
Elllerindeki verilere göre, 150 bin civarında Suriyeli’nin gönüllü ve onurlu bir şekilde, güven içinde Barış Pınarı bölgesindeki köylerine döndüklerini söyleyen Akar, “ Bölge halkı, TSK ve Barış Pınarı harekatına destek veriyor” dedi.
Akar, "M4 kara yolu" bölgesinde bugüne kadar 12 ortak devriye gerçekleştirildiğini açıklayarak,
"Bizim derdimiz orada bir barış koridorunun, güvenli bir bölgenin olması, Suriyeli kardeşlerimizin gönüllü, güvenli ve onurlu bir şekilde evlerine dönmeleri, oradaki hayatlarını sürdürebilmeleri. Bunun için de bize düşen neyse bu manada elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Burada bir terör koridoruna müsaade etmeyeceğiz dedik, buna müsaade etmeyeceğimizi bu operasyonla göstermiş olduk. Eğer bu tacizler, sıkıntılar devam ederse, eğer Rus dostlarımızla yaptığımız görüşme buna bir çare olmazsa, onunla ilgili de yine 'B-C planı' var" açıklamasında bulundu.

#haber #sondakika #gündem

================================

İhlas Haber Ajansı Resmi Web Sitesi


İhlas Haber Ajansı Sosyal Medya Adresleri

İhlas Haber Ajansı hakkında


İhlas Haber Ajansı’na ulaşmak için

Browse more videos