Son aramalarınızın tümünü kaldırmak istiyor musunuz?

Tüm son aramalar silinecek

Tam ekran izle

Kaderine terk edilen tarihi cami kurtarılmayı bekliyor

beyazgazete
beyazgazete
geçen yıl|70 görüntüleme
Caminin dışarıdan görüntü
-Caminin içerisinden farklı planlarda detay
-Caminin mimberi ve duvardaki işlemlerinden görüntü
-Münir Sayhan röp.

( DENİZLİ )-Çivril'deki tarihi Menteş Cami restore edilmeyince yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya kaldı DENİZLİ

- Denizli’de Osmanlı döneminden kalma olduğu tahmin edilen tarihi Menteş Cami, bakımsızlıktan harabeye döndü. 50 yıl öncesine kadar kullanılan sonrasında ise mahalleye yeni cami yapılmasıyla kendi haleni terk edilen tarihi cami restore edilip kurtarılmayı bekliyor. Denizli’nin Çivril ilçesi Menteş Mahallesi’nde bulunan ve Osmanlı döneminden kalma olduğu tahmin edilen caminin, bakımsızlıktan yıkılmak üzere olduğu görüldü.
50 yıl öncesine kadar kullanılan cami, mahalleye yapılan yeni camiden sonra terk edilince bakımsızlığa mahkum oldu. Mahalle sakinlerinin 1950’lili yıllara kadar kullanıldığını söylediği cami, yapılan yeni camiden sonra kullanılmayınca yıkılmaya başladı.
Duvarları ve ahşap süslemeleri ile dikkat çeken caminin duvar süslemeleri ve minyatürleri aynı ilçede bulunan tarihi Savran Camii ile Bayat Camisinde bulunan süslemelerle benzerlikler taşıyor. Çatısının bir kısmı çöken ve duvarlarında yıkılmalar bulunan caminin giriş kısmında bulunan ve ahşap süslemeleri ile dikkat çeken mescit ise tamamen yıkılmış durumda. Osmanlı dönemine ait olduğu tahmin edilen camide minare bulunmadığını belirten mahalle sakinleri ezan okuma yeri olarak caminin güney kısmında bulunan ezan taşı kullanıldığını ifade ettiler. “Duvarlarında antik dönemlerden kalma yapı malzemelerinin kullanıldığını görüyoruz” Camiyi bulan yerel tarih araştırmacısı ve öğretmen Münir Sayhan, cami hakkında bilgi vererek, “İçinde bulunduğumuz cami ilk bakışta kare planlı olarak görünüyor. Ama bu camiye sonradan sor cemaat yeri diye adlandırılan bir bölüm eklenmiş. Bu bölümde dahil camiye tek giriş kapısı var, ahşap bir giriş kapısı var. Bu ahşap giriş kapısından girdikten sonra ilave edilen ve kadınlar mahveli olarak adlandırılan bölüme de buradan giriş yapılabiliyor. Sonuçta ilave edilen bölümle birlikte düşündüğümüzde dikdörtgen planlı bir cami. Caminin çevre duvarlarında antik dönemlerden kalma yapı malzemelerinin kullanıldığını görüyoruz. Eski Menteş Camii’ne baktığımızda çok ilginç duvar süslemeleri görüyoruz. Bu duvar süslemelerinin örneklerini Çivril’deki Bayat Camii’nde görme şansımız var. Bir de alt tarafında pek bilinmese de Sundurlu Köyü Eski Camii var. Ondaki duvar işlemeleri ile bu bahsettiğimiz 3 caminin duvar işlemeleri birbirine benziyor. Bu caminin ilginç kılan bir başka kısmı da camide bu güne kadar Çivril’deki hiçbir camide kullanılmayan el iziyle oluşturulmuş yukarıda, çatı kısmında toplam 8 tane el izi var. Bu da, bu caminin kalem işçiliğini yapan kişiler tarafından ilk kez bu camide kullanılan bir el bezemesi” dedi.
(BÇ-Aİ-GC-

http://beyazgazete.com/video/webtv/guncel-1/kaderine-terk-edilen-tarihi-cami-kurtarilmayi-bekliyor-591653.html