Son aramalarınızın tümünü kaldırmak istiyor musunuz?

Tüm son aramalar silinecek

Tam ekran izle

Uyuşturucu madde geçmişi bulunan gençlere“Tutunacak Bir Dalın Var” projesi

beyazgazete
beyazgazete
geçen yıl|53 görüntüleme
Anamas Konukevi’nde misafir edilen yükümlü gençlere yönelik eğitim programı
-Beyşehir Gölünden görüntü
-Kamil Alptekin’le röp.
-Yükümlü gençlerle röportajlar
-Yükümlü gençlerin Beyşehir Gölü kıyısındaki olta balıkçılığı aktivitelerine katılması

( KONYA ) Konya’da “Tutunacak Bir Dalın Var” projesi- Beyşehir’deki kampa gelen uyuşturucu madde geçmişi bulunan genç yükümlüler, eğitim, spor ve rehabilitasyon faaliyetlere katıldı.
KONYA

- Konya’da düzenlenen “tutunacak bir dalın var” projesi kapsamında Beyşehir ilçesinde, uyuşturucu madde geçmişi bulunan 21-26 yaş aralığındaki 15 yükümlü genç, yürütülen eğitim, spor ve rehabilitasyon faaliyetlerine katıldı.
Konya Ovası Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (KOP) Sosyal Gelişim Programı (KOPSOGEP) kapsamında desteklenen ve Konya Cumhuriyet Başsavcılığı Denetimli Serbestlik Müdürlüğü tarafından yürütülen ve Türkiye’de ilk kez Konya’da gerçekleştirilen “Tutunacak Bir Dalın Var” isimli proje çerçevesinde Beyşehir’e gelen uyuşturucu madde geçmişi olan genç yükümlüler, Selçuk Üniversitesi Anamas Konukevi’nde düzenlenen kamp programına katıldı.
Karatay Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölüm Başkanı Kamil Alptekin, uyuşturucu mücadele geçmişi bulunan 15 gencin katıldığı programda ilgili bilgi verdi. Değişim hareketinin ya da ortaya konulan hedeflerin yükümlülerde ne oranda gerçekleştiğini ve nasıl bir seyir izlediğini yerinde görmek için düzenledikleri programın oldukça yararlı olduğunu belirten Alptekin, “Bu yükümlü arkadaşların kendilerindeki değişimi ve hedeflerini yakından gördük, konuştuk. Yaklaşık 1,5 saatlik bir konuşma sonunda çok olumlu sonuçlarla ayrılıyoruz. Bir hafta süren bu program hafta başı itibariyle sona erdi. Kendilerinde büyük gelişmeler gözlemledik. Beyşehir, gerçekten arkadaşlarımızı büyülemiş ve büyük bir terapi olmuş. Bu gelişmelerden bazıları, kendilerini sorgulamalarını kesin ve sağlam kararlar vermelerini ve hayatta neleri yapmak istediklerini düşünceler içerisinde olduklarını gördük. Ben eminim ki, bu bir haftalık programda bile küçük adımların ne kadar büyük bir değişimlere sebep olacağını gördük” dedi.
“En büyük hedefim kitap yazmaktı” Beyşehir’deki kampa katılarak arkadaşları ile birlikte göl sularına olta atan ve değişik etkinlik ve aktivitelere katılan yükümlü gençlerden 24 yaşındaki Mehmet Demirbaş, “Asıl mesleğim olan sondaj vinç imalatçılığı yapıyordum. 15 yaşında madde kullanmaya başladım. Askere gidene kadar kullandım. Bu hizmetle madde bağımlılığının ne kadar kötü olduğunu anladım. Bu hizmeti veren hocalarım ve kararlılığım sayesinde bıraktık. En büyük hedefim kitap yazmaktı, inşallah hedefime ulaşmak için gayret edeceğim. Kitabımın içeriği ise madde bağımlılığı insanı nasıl etkiler konusunda olacak. Tamamen kendi hayatımı anlatan bir kitap yazmak istiyorum. Zaten en büyük hedefim yazar olmak. Ben buradan genç arkadaşlara tavsiyede bulunmak istiyorum. Aileleri ile iyi iletişim kursunlar, onları üzmesinler. En büyük tuzak olan kötü arkadaş çevrelerinden uzak dursunlar. Bu maddeler gençliğimize yapılan bir darbedir, uzak dursunlar. Bir kereden bir şey olmaz demesinler. Tüm bu tavsiyelerimize uyarlar ise inşallah böyle kötü alışkanlıklara hiç bulaşmamış olurlar” diye konuştu.
Beyşehir Gölü kıyısında tatlı sulara olta da atan genç yükümlüler, projenin ikinci ayağında alacakları tiyatro eğitimi ile empati kurabilme becerilerinin geliştirilmesi de hedefleniyor. Proje ile dezavantajlı gençlerin hayata dört ele tutunmaları konusunda motivasyonları sağlanmaya çalışılıyor. “Tutunacak Bir Dalın Var” projesi ile geçmişte zararlı alışkanlıklar sebebiyle haklarında denetimli serbestlik tedbiri uygulanan gençlerin, zararlı alışkanlıkların etkisinden kurtarmak, iş ve aile hayatı gibi hususlarda sorumluluk sahibi olmaları noktasında yaşama yeniden kazandırmak, duygu ve düşüncelerinde olumlu yönde değişiklikler oluşturarak toplumda üretken bir birey haline getirilmesi amaçlanıyor.

http://beyazgazete.com/video/webtv/guncel-1/uyusturucu-madde-gecmisi-bulunan-genclere-tutunacak-bir-dalin-var-projesi-539096.html

Daha fazla videoya gözat