Başbakan Yıldırım’dan Müjde Üstüne Müjde

  • 6 yıl önce
Başbakan Binali Yıldırım, Bakanlar Kurulunda alınan; emeklilere bayram ikramiyesi, vergi affı, imar barışı, üniversite öğrencilerine okula dönme imkanı, 65 yaş aylığında artış gibi toplumun hemen hemen tüm kesimini ilgilendiren kararları açıkladı.

Başbakan Yıldırım, Bakanlar Kurulu sonrası önemli açıklamalarda bulundu. Bakanlar Kurulunda bazı önemli kararlar aldıklarının altını çizen Yıldırım, ekonomide planlanan değerlerin üzerinde ilk çeyrek sonuçlarının geldiğini ifade etti. Bugün itibariyle TBMM’ye gönderilen düzenlemelerin vatandaşların geniş bir kısmını ilgilendirdiğine vurgu yapan Yıldırım, alınan kararları şöyle sıraladı:
"Esnaflarımızı, sanayicilerimizi yakından ilgilendiren yeniden yapılandırma. Maliye ile işi olan vatandaşımız, gümrükler ile sorunu olan vatandaşımız, sigorta ile borcu olanlar yani kamu kuruluşlarının tamamıyla ilgili konular. Vergi ve prim alacakları yeniden yapılandırılacak. Trafik cezaları, otoyol kaçak geçişleri, askerlik, nüfus, RTÜK, köprü cezaları gibi kısaca vatandaşın devletle, devlet kurumlarıyla arasında olan anlaşmazlıklar çözüme kavuşturuluyor. Vatandaşla el sıkışılıyor. Bunun tabi belirli kuralları ve şartları var. Yeniden yapılandırma için 31 Mart 2018 tarihinden önce vatandaş eğer borcunu ödememiş ise yani yukarıda saydığım bütün kalemlerde ödemeleri gerçekleşmemiş ise bunlarla ilgili bir imkan getiriyoruz. Vergi, SGK primlerine ilişkin ihtilaflı alacaklar kanun kapsamında yer alacak ve vergi prim barışı sağlanmış olacak. Geçmiş 5 yıla ait vergi ile ilgili bir fırsat getiriyoruz. Matrah artışı sağlamak suretiyle burada vergi takibinde olan, bununla ilgili uzlaşmazlık sürecinde olan ve inceleme sürecinde olan bütün mükelleflere böyle bir kolaylık sağlıyoruz. Diyoruz ki; gel bir miktar şeyini artır, onun üzerinden vergini al bu defterleri kapatalım. Geçmiş yıllara yönelik stoklarla ilgili bir düzenleme yapıyoruz ve bunu mükellefler meşrulaştırmış oluyor. Kanundan yararlanmak için vatandaşlarımız Temmuz ayı sonuna kadar müracaat edecek ve takip eden 36 ay içerisinde de borçlarını ödeyebilecekler. Peşin ödeyen vatandaşlarımız gecikme faizinin yüzde 90’ını ödemeyecekler. Emekli vatandaşlarımız, geçmiş zamanda emekli olduğu zaman yeni bir iş yeri açarsa yüzde 15 destek primi yatırıyordu. Bunu biz kaldırdık ancak geçmiş yıllara ait borçlar var. O borçları siliyoruz. Bağ-Kur borcu olup sağlık hizmeti alamayan esnaflarımız var. Borç ayrı sağlık ayrı. Bunun pazarlığı olmaz. Burada bir düzenleme yapıyoruz."

İŞ YERİ AÇMAK İSTEYEN GENÇLERE İMKAN

İş yeri açmak isteyen 18-29 yaş arasındaki gençlere daha önce 3 yıla kadar vergi kolaylığı getirildiğini belirten Yıldırım, "İş yeri açıyor birisi. 3 yıllık gelir vergisi desteğine ilave bir yıl boyunca iş yeri açan Bağ-Kur primini devlet ödeyecek, bir yıl boyunca prim derdi olmayacak" dedi.

65 YAŞ AYLIĞI 500 LİRA OLDU

65 yaş aylığına da değinen Başbakan Yıldırım, "2022 sayılı kanuna göre ödenen bir aylık. Bu 3 ayda bir ödeniyor ve her ay için şu anda 266 lira. Bunu emekliliği olmayan, hiçbir geliri olmayan yaşlı vatandaşlarımız alıyor. 600 bin civarında bu haktan yararlanan vatandaş var. 266 lira olan aylığı 500 liraya çıkartıyoruz. 3 ayda bir bin 500 lira para almış olacaklar" diye konuştu.

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE OKULA DÖNME İMKANI

"Üniversitede okuyan 7 milyondan fazla gencimiz var" diyen Yıldırım, "Bunlar içerisinde zamanında çeşitli nedenlerle eğitimine devam edemeyen gençlerimiz oldu, yaklaşık 500 bine yakın. Bu öğrencilerimize bölümlerine bir kereliğine dönme imkanı veriyoruz. Kaydı silinen öğrencilere tekrar kayıt yaptırma ve eğitimini tamamlayıp diploma alma fırsatı veriyoruz. Teröre bulaşanlar bu haktan yararlanamayacak" ifadelerini kullandı.

================================

İhlas Haber Ajansı YouTube Kanalına Abone Olmak İçin:#haber #gündem #news #sondakika #haberler
================================

İhlas Haber Ajansı Resmi Web Sitesi


İhlas Haber Ajansı Sosyal Medya Adresleri

İhlas Haber Ajansı hakkında


İhlas Haber Ajansı’na ulaşmak için

Önerilen