Son aramalarınızın tümünü kaldırmak istiyor musunuz?

Tüm son aramalar silinecek

Depremin Ardından Türkiye'den Yardım Tırları Geçmeye Başladı

10 ay önce0 views

Irak’ta meydana gelen 7.3 büyüklüğündeki depremin ardından Şırnak'ın Silopi ilçesinde bulunan Habur Sınır Kapısı’na gelen Türk Kızılayı Genel Başkan Dr. Ekrem Kınık, “Bugün 33 tırla 10 afet aracıyla ve 98 personelle yaklaşık 3 bin çadır, 3 bin ısıtıcı, 10 bin battaniye, 10 bin yatak ve gıda malzemelerinden oluşan insani yardım malzemelerini Süleymaniye'ye doğru götürüyoruz” dedi.

Irak'ın Süleymaniye kentinde yaşanan 7.3 büyüklüğündeki depremin ardında Habur Sınır Kapısı’na gelen Türk Kızılayı Genel Başkan Dr. Ekrem Kınık bir açıklamada bulundu. Kınık, “Süleymaniye'de meydana gelen deprem neticesinde arkadaşlarımız Erbil daimi delegasyonundan Halepçe Süleymaniye bölgesine geçiş yaptılar. İlk etapta şehir merkezlerinde hasar tespit çalışması yapıldı.

Sonrasında özellikle yerel otoriterler İran-Irak Kızılay'da yaptığımız temaslar neticesinde olası bir kötü senaryoya karşı hazırlıklarımızı yaptık. Bugün 33 tırla 10 afet aracıyla ve 98 personelle yaklaşık 3 bin çadır, 3 bin ısıtıcı, 10 bin battaniye, 10 bin yatak ve gıda malzemelerinden oluşan insani yardım malzemelerini Süleymaniye doğru götürüyoruz. Irak Kızılay başkanı ile yaptığımız temaslar neticesinde Süleymaniye’deki Kızılay ofisi aracılığıyla ihtiyaç sahibi bölgelere bu yardımların ulaştırılması sağlanacak. Gece hava soğuk, eksi 8-9 derece. Dolayısıyla evi yıkılan insanların özellikle çadır içinde geceyi geçirmeleri için gayret sarf edeceğiz” dedi.

Yapılan açıklamaların ardından araçlar Habur Gümrük Sahası'na alındı. Habur önünde bir açıklamada bulunan İHH Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölge Koordinatörü Behçet Atilla ise şunları söyledi:

“Şuan için çevre illerinden Şırnak, Adıyaman, Diyarbakır, Elazığ, Şanlıurfa illerinden ekiplerimiz hazır bulunuyor. Yolda ekipleriniz var. Çevre illerinden ve İstanbul’dan da diğer ekiplerimizde inşallah burada olacak. Ayrıca mobil aşevimiz şu anda hareket halinde buraya doğru geliyor. Gıda, battaniye, çadır ve hijyen paketlerinden oluşan tırlarımızla beraber bölgeye intikal edip bu kardeşlerimizin yaralarını sarmaya çalışacağız. Şu ana kadar herhangi bir çağrı olmadı. Çağrıyı bekliyoruz. Çağrı olur olmaz intikal edeceğiz. Gümrük sahası içerisinde bekleyişimiz sürüyor. Haber gelir gelmez resmi işlemler tamamlanıp Irak tarafına geçip bu kardeşlerimizin yaralarını saracağız. Türkiye halkı olarak inşallah orada olacağız. Halkıyla, milletiyle, hükûmetiyle herkesi ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarıyla hep beraber bu yaraları sarmaya çalışacağız”.

Öte yandan Habur Mülki İdare Amiri Vekili Savaş Konak AFAD, İHH, Kızılay’dan oluşan ekiple gümrük binasında bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda ihtiyaç ve malzeme listeleri ile araçların koordinasyon edilmesi hakkında bilgilerin konuşulduğu belirtildi.

-------------------------------------------------------------------------------
İhlas Son Dakika YouTube Kanalı Abone Olmak İçin


İhlas Son Dakika Web Sitesi


İhlas Son Dakika Sosyal Medya Adresleri

İhlas Son Dakika Haber Akışı

Bu videoyu bildir

Bir konu seçin

Videoyu yerleştir

Depremin Ardından Türkiye'den Yardım Tırları Geçmeye Başladı
Otomatik oynat
<iframe frameborder="0" width="480" height="270" src="//www.dailymotion.com/embed/video/x68zq7r" allowfullscreen allow="autoplay"></iframe>
Videoyu sitene yukarıdaki embed koduyla ekle