Do you want to remove all your recent searches?

All recent searches will be deleted

W CHMIELNIKU "SMAKI GĘSINY". Konkurs kulinarny VII edycja. 11.11.2017

11 miesięcy temu150 views

„Na Świętego Marcina, najlepsza gęsina”- pod tym znanym wszystkim hasłem, które przypominamy corocznie w dniu 11 listopada odbyła się VII edycja Konkursu Kulinarnego „Smaki Gęsiny”. Tym wydarzeniem przypominamy, nie tylko o tym jak bardzo wartościowym mięsem jest gęsina, ale również nawiązujemy do historii gospodarstwa Chmielnika, która opierała się głównie na hodowli gęsi.
W tym dniu nad miastem unosił się zapach pieczonego drobiu, a najintensywniej w Chmielnickim Centrum Kultury, do którego zjechało dziesięć podmiotów z różnych zakątków województwa świętokrzyskiego, aby móc zaprezentować swoje kulinarne umiejętności. Wśród nich znalazły się Koło Gospodyń Wiejskich z Lubani z potrawą gęsina po staropolsku w galarecie, Zrecza Chałupczańskiego z czulentem z gęsiny, Łukawica z pasztecikami z gęsiny w sosie grzybowym, Stowarzyszenie KGW „Żurawinki” z klopsikiem gęsim, stowarzyszenie „Zelejowa Piękna i Zdrowa” z jesienną zupę dyniową na gęsinie z pulpetami jaglanymi. Wśród wystawców znalazły się również osoby prywatne: Elżbieta Osman, właścicielka gospodarstwa agroturystycznego „Daleko od szosy” z pysznymi gołąbkami z gęsiny oraz duet Dawid Zawadzki i Mateusz Gładyszewski z potrawą o zaskakującej i niezwykle intrygującej nazwie „oksymoron na talerzu”.
Podczas, gdy jury obradowało, na scenie zaprezentowało się KGW Siedlecczanie w przedstawieniu o tematyce ludowo-obrzędowej „Poprawiny”. Po łzach śmiechu, które popłynęły po twarzach publiczności, przyszedł czas na łzy radości. Jury w składzie Dyrektor ARiMR Małgorzata Erlich-Smurzyńska, Dyrektor LGD Witold Kowal, Burmistrz MiG Chmielnik Paweł Wójcik, Radny Sejmiku Wojewódzkiego Tomasz Zbróg oraz właściciel Gospodarstwa Rolnego „Złota Gąska” Jacek Doros uznało, iż na zwycięskie miejsca zasłużyli: Klub Seniora z Chmielnika (miejsce I), który zachwycił serca degustatorów gęsią po chmielnicku, Firma Cateringowa „Aga” (miejsce II) gęsią pieczoną tradycyjnie, Zespół Szkół nr 3 w Chmielniku (miejsce III) z filetem z gęsi duszonym w śliwkach z kroplą anyżówki. Jury miało ciężki orzech do zgryzienia, bowiem Stowarzyszenie Zelejowa Piękna i Zdrowa zdobyło tę samą ilość punktów co ZS nr 3 w związku z czym postanowiło przyznać mu III miejsce ex aequo. Żaden z uczestników nie wyjechał jednak z Chmielnika z pustymi rękoma. Każdy wystawca otrzymał nagrody rzeczowe ufundowane przez LGD Białe Ługi oraz pieniężne od Burmistrza Miasta i Gminy Chmielnik. Nagrody pieniężne dla wygranych wręczyła dyrektor ARiMR w Kielcach. Pozytywnym zaskoczeniem dla zwycięzców były nagrody w postaci żywych gęsi przekazane przez właściciela gospodarstwa rolnego „Złota Gąska”. Z rąk burmistrza, została również wręczona nagroda Grand Prix. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy za uczestnictwo. Miłym akcentem było losowanie nagród rzeczowych ufundowanych przez burmistrza oraz nagrody głównej w postaci żywej gęsi przekazanej przez pana Dorosa.
Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym przez Wojewodę Świętokrzyskiego Agatę Wojtyszek, Marszałka Województwa Adama Jarubasa, Starostę Powiatu Kieleckiego Michała Godowskiego oraz agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Kielcach. Media czuwające nad wydarzeniem to: Radio Kielce, TVP 3 Kielce, Gazeta Echo Dnia, Radio eM oraz Kurier Chmielnicki.

Report this video

Select an issue

Embed the video

W CHMIELNIKU "SMAKI GĘSINY". Konkurs kulinarny VII edycja. 11.11.2017
Autoplay
<iframe frameborder="0" width="480" height="270" src="//www.dailymotion.com/embed/video/x68z0ee" allowfullscreen allow="autoplay"></iframe>
Add the video to your site with the embed code above