Son aramalarınızın tümünü kaldırmak istiyor musunuz?

Tüm son aramalar silinecek

Çavuşoğlu'ndan 'Referandum ve Tezkere' Açıklaması

geçen yıl0 views

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Irak’ta yapılacak referanduma ilişkin yaptığı açıklamada, “Eğer Barzani kendi siyasi ikbali ve önümüzdeki seçimler için de böyle bir adım atıyorsa bu akıl tutulmasından da öte bir davranıştır. Türkiye’nin iddia ve tezleri de mutlaka nazara alınması gerekir. Bölgenin istikrarı ve huzurunun korunması için Türkiye olarak üzerimize düşeni mutlaka yapacağız” dedi.

Bir dizi ziyarette bulunmak üzere Bursa’da bulunan Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) pazartesi günü yapılacağını açıkladığı Irak'tan ayrılmayı öngören bağımsızlık referandumuna ilişkin açıklamalarda bulundu. Referandum kararının ertelenmesini değil, iptal edilmesini istediklerini ifade eden Çavuşoğlu, “Referandumun kararırının ertelenmesi önümüzdeki süreçte yeniden gündeme gelmesi anlamına gelir ki biz bunu da kabul etmiyoruz. Esasen bugün Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi içerisinde siyaset yapan sivil toplum kurumları olsun, partiler olsun bu noktada bir görüş birliğine sahip değiller. Bu konu 15-16 yaşındaki romantik hayallerin peşine takılarak gidilecek bir konu da değildir. Burada Türkmenler, Kürtler, Araplar, Süryaniler yaşıyor. Biz kesinlikle Irak’ın toprak bütünlüğünün muhafaza edilmesinde yarar olduğunu, zaten 1926 yılında imzalanan Ankara anlaşmasının da bu çerçevede yürürlüğe girdiğini, buna rağmen böyle bir adım atılıyor olmasının bu imzalanan anlaşmaya muhalefet ve aynı zamanda provokasyon olduğunu söylüyoruz. Irak’ın toprak bütünlüğünün korunması gerektiğini, tüm bu taleplerimize, beklentilerimize rağmen eğer bu referandum gerçekleştirilecek olur ise Türkiye de kendi çerçevesinden atacağı adımlar mutlaka vardır. Bunlarla ilgili olarak kararlar alınmıştır. Adımların hangi çerçevede olacağını elbette göreceğiz. Bunlardan ilki tezkerenin uzatılması söz konusuydu. Tezkereyi uzattık. O anlamda önümüzde yolumuz açılmış oldu. Bunun dışında çeşitli şekillerde alacağımız kararlar mutlaka var. Bunları kararlaştırdık. Devreye almakta da hiçbir beis görmüyoruz. Mutlaka bu noktada bölgenin istikrarı ve huzurunun korunması için Türkiye olarak üzerimize düşeni mutlaka yapacağız” dedi.

Çavuşoğlu daha sonra, Malatya Darende Derneği Geleneksel 11. Piknik Şöleni'ne katıldı.

-------------------------------------------------------------------------------
İhlas Son Dakika YouTube Kanalı Abone Olmak İçin


İhlas Son Dakika Web Sitesi


İhlas Son Dakika Sosyal Medya Adresleri

İhlas Son Dakika Haber Akışı

Bu videoyu bildir

Bir konu seçin

Videoyu yerleştir

Çavuşoğlu'ndan 'Referandum ve Tezkere' Açıklaması
Otomatik oynat
<iframe frameborder="0" width="480" height="270" src="//www.dailymotion.com/embed/video/x61tk4v" allowfullscreen allow="autoplay"></iframe>
Videoyu sitene yukarıdaki embed koduyla ekle