Do you want to remove all your recent searches?

All recent searches will be deleted

Watch fullscreen

Ekskluzivisht për Ora News - Angelin Preljocaj në skenën e teatrit të Romës

Ora News Lajme
Ora News Lajme
2 years ago|1 view
Subscribe në Ora News këtu http://bit.ly/1s5j7UT

Koreografi shqiptaro-francez me famë ndërkombëtare Angelin Preljocaj debuton sot në Teatrin e Operas së Romës në një shfaqje triptike, unike në llojin e saj, së bashku me dy emra të rëndësishëm të koreografisë botërore Jerome Robbins e Alexander Elkman.
Angelin Preljocaj sjell për herë të parë për publikun italian veprën e tij të njohur ?Annonciation? (Lajmi), me të cilën më vitin 1997 ka fituar çmimin e madh ?Bessie Award?, vlerësimi më i rëndësishëm botëror në artin e baletit.
Koreografi shqiptar ishte i pranishëm në konferencën për shtyp të prezantimit të kësaj shfaqje së bahku me balerinën e parë të Etoile të Paristi njëkohëisht dhe Drejtoreshë e Trupit të Baletit të Teatrit të Romës, Elonora Abbagnato, e cila është dhe interpretuesja kryesore e baletit të tij.
Eskluzivisht për Ora News ai shprehu dëshirën për t?u rikthyer në skenën e Teatrit të Operas e Baletit të Tiranës.

Për më shumë lexoni në: http://www.oranews.tv/kultura/angelin-preljocaj-ne-skenen-e-teatrit-te-romes/