Vuoi rimuovere tutte le tue ricerche recenti?

Tutte le ricerche recenti saranno cancellate

Guarda a tutto schermo

DHIMBJET E ZEMRES SE LARGET -POEZI-

_xxl_
4 anni fa|240 visualizzazioni
DHIMBJET E ZEMRES SE LARGET
E dashura ime i harroi fjalet
si te mos ishin kurre...
U dashurua me heshtjen.
Nje molle e kuqe-gjak si faqja jote
midis shpatullave me ra,-
asnje plumb s'ka me m'dhimbte me shume
ne vdeksha pa te pare...
Sa here mollet te piqen si kesaj dite
hidhi kokrrat udhes nga shkova,
dhe une do te ndiej dhimbje ku shitove,
e miro.
Ne u martofsh, molle mos paste kund ne bote!...
Ti me lot do t'i qash se here t'i shikosh,
une dhimbje do ndiej sa here ti prek, pse ta fsheh
Dhe ne diell te dyte s'te harroj, e miro!