Search
Library
Log in
Watch fullscreen
6 years ago

Yüksek Sadakat - Seninle // Groovypedia Studio Sessions

Groovypedia
Groovypedia
Producer:Cenk Hasdal

Selçuk Sami Cingi-Vokal
Serkan Özgen - Gitar
Kutlu Özmakinacı - Bas
Uğur Onatkut - Klavye
Sefa Deniz Alemdar - Davul

Şarkı yazarı ve bas gitarist Kutlu Özmakinacı tarafından 1997 yılında temelleri atılan Yüksek Sadakat grubu, kendi adını taşıyan ilk albümünü Ocak 2006'da, ikinci albümü olan ‘Katil & Maktûl’ü Mart 2008’de , üçüncü albümü ' Renk Körü ' nü ise Aralık 2011 'de DMC etiketiyle piyasaya çıkardı.

İlk albümleri olan ‘Yüksek Sadakat’te yer alan Belki Üstümüzden Bir Kuş Geçer adlı şarkı, albüm daha müzik marketlerdeki yerini almadan birçok ulusal radyoda 1 numaraya kadar yükseldi ve 2006 yılında yapılan Nielsen müzik ölçümlerine göre Türkiye radyolarında en çok çalınan parça oldu.

Yaşama dair birçok konuyu daha önce kimsenin söylemediği gibi söyleyen, vurucu şarkı sözleri ve besteleri ile bir anda geniş bir hayran kitlesi edinen grup; müziğinde Rock’ın farklı dönem ve alt türlerine ait unsurları, Türk coğrafyasına mal olmuş müzikal motiflerle birleştirdi ve bunu yaparken Rock’ın enerjisini kaybetmemeye özen gösterdi.

‘Yüksek Sadakat’ albümünde yer alan ve söz ve müzikleri Kutlu Özmakinacı’ya ait olan tüm parçaların düzenlemeleri grup tarafından yapıldı. ‘Yüksek Sadakat’ albümünde yer alan Belki Üstümüzden Bir Kuş Geçer’in ardından grup, Kafile için kamera karşısına geçti. Daha sonra birçok radyoda 1 numaraya kadar yükselen Aklımın İplerini Saldım, enerjisiyle Türk Rock sahnesinde şimdiden klasik sayılan İhtimaller Denizi ve herkesin diline doladığı bir ayrılık baladı olan Döneceksin Diye Söz Ver albümün öne çıkan parçaları oldu.

İlk albümleriyle Türk Rock sahnesinde uzun yıllar varlığı hissedilecek bir yer edinen grup, yazılı ve görsel basının da büyük ilgisini çekti. Prime Time şovlardan, 19 Mayıs özel yayınlarına kadar birçok TV ve radyoda canlı yayınlara katıldı.

Yüksek Sadakat, 2006 yılında 50’den fazla konser verdi. Eylül 2006'da Rock'n Coke 2006’ya dahil oldu ve ana sahneyi Muse ve Placebo gibi gruplarla beraber paylaştı. Geçen zaman içinde grubun hayran kitlesi katlanarak çoğaldı. 2005 yılında Altın Kelebek TV Ödülleri'nde En İyi Çıkış Yapan Grup ödülü dahil, Belki Üstümüzden Bir Kuş Geçer ile Boğaziçi Üniversitesi'nden Yılın Şarkısı, İstanbul Fm 2006 IFA Ödülleri ve İstek Vakfı Özel Anatur Oğuz Lisesi'nden Yılın En Başarılı Grubu ve Kemal Sunal Kültür ve Sanat Ödülleri’nde Yılın En İyi Çıkış Yapan Rock Grubu ödülü olmak üzere 10 tane ödül aldı.

2006 sonunda Deniz Alemdar ile yollarını ayıran grup, ardından Türkiye’nin en tanınmış Rock davulcularından Alpay Şalt ile çalışmaya başladı.

Yüksek Sadakat, 2007 Mayıs ayında Mercedes - Travego Firarda turnesine çıktı. 9 şehir ve 9 üniversitede yapılan turnede İstanbul, Ankara, İzmir, Eskişehir, Trabzon, Gaziantep, Kayseri, Bursa ve Edirne’de 250.000’e yakın öğrenci karşısında konserler verdi.

Burhan Şeşen’den gelen teklif üzerine, Ezginin Günlüğü’nün 25. Yılı anısına yapılan tribute albüm ‘Çeyrek’ için grubun sevilen parçası Ayrılış’ı Yüksek Sadakat yorumuyla kaydetti.

2007 yılının Ekim ayında vokalist Cemil Demirbakan ile yollarını ayırdıktan sonra Türk Rock Müziği'ne yıllardır gönül veren ve bugüne kadar MFÖ, Bulutsuzluk Özlemi, Fuat Güner gibi bir çok sanatçı ve grupla çalışmış, sesi ve güçlü sahne perfomansıyla tanınan müzisyen Kenan Vural ile çalışmaya başladı.

Bir yandan konserlerine devam eden Yüksek Sadakat, bir yandan da ikinci albümü için yeni vokalisti Kenan Vural ile stüdyo çalışmalarını tamamlayarak Mart 2008’de ‘Katil & Maktûl’ albümünü çıkardı.