Son aramalarınızın tümünü kaldırmak istiyor musunuz?

Tüm son aramalar silinecek

Tam ekran izle

Kırım'da Ruslar savunma timleri kurdu

euronews (Türkçe)
euronews (Türkçe)
6 yıl önce|31 görüntüleme
Ukrayna’nın güneyindeki Kırım Yarımadası‘nda etnik gerilim tırmanıyor. Yanukoviç yönetiminin devrilmesi ile neticelenen sokak olaylarının ardından Kırım Özerk Bölgesi’nde ayrılıkçı sesler yükseliyor.

Dün Simferopol kentinde Kırım Tatarları ile Rus gruplar arasında çatışmalar başgösterdi. Euronews muhabiri, olaylarda en az 30 kişinin yaralandığı aktarıyor: “Kırım, Ukrayna’daki yaşanan krizde büyük bir gerilim noktasına dönüşüyor. Tatarlar, Rus etnik grupların Rusya’dan bir askeri müdahalede bulunması ya da Kırım‘ın Ukrayna’dan ayrılmasını talep etmelerinden endişe duyuyor.”

Karadeniz’in kuzeyindeki Kırım Yarımadası’nda nüfusun yüzde 60‘ını oluşturan Ruslardan sonra yüzde 24 ile en yüksek nüfusa Ukraynalılar sahip. Tatarlar ise yarımada nüfusunun yüzde 14’ünü teşkil ediyor.

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, Rusların kendi yerel savunma birliklerini oluşturmaya başladığını açıkladı. Bu gruplar, gerilimin en çok hissedildiği Simferopol ve Sivastopol kentlerini bağlayan yola barikat kurmuş durumda: “Eğer Yüksek Konsey bir talepte bulunursa Rusya buraya bir barış gücü yollayabilir. Bunun bir askeri müdahale ile karıştırmayalım. Rus birliklerine karşı kim savaşacak?”

Kırım Türkleri, bölünme senaryolarından rahatsız ve Ukrayna’daki yeni yönetimi destekliyor. Ruslar ise Moskova yönetimi ile birlikten yana.

Rusya’nın bir donanma üssü de bulundurduğu Kırım’ın stratejik öneme sahip Sivastopol kentinde dün 20 bin kadar Rus kökenli, Moskova yanlısı bir gösteri düzenlemişti.

Daha fazla videoya gözat