Search
Library
Log in
Watch fullscreen
7 years ago|415 views

Océane Bourguignon – ofiara szczepionki Gardasil przeciwko HPV (25.11.2013)

Atena7777-Szczepienia
Chętnych do przetłumaczenia końcowego materiału wideo proszę o kontakt!

W wieku 15 lat, Océane została zaszczepiona szczepionką Gardasil (w Polsce zarejestrowana jako Silgard). Po tym jak została przykuta do wózka inwalidzkiego, wzywa do lepszej informacji o ryzyku dla młodzieży.
"W wieku 15 lat Océane była wiecznie uśmiechniętym dzieckiem, które nigdy nie chorowało!" Przypomina jej matka, Yvelines Bourguignon. Do zaświadczenia lekarskiego wymaganego przez jej nauczyciela hip-hopu było niezbędne wykonanie u niej szczepienia przeciw HPV.
Piętnaście dni po pierwszym ukłuciu, które miało miejsce 11 października 2010, Océane poczuła dziwne mrowienie w ramionach. Miała trudności z utrzymaniem pióra. Rodzice wytłumaczyli to sobie okresem dojrzewania. W lutym i marcu 2011 roku, grom uderzył w rodzinę. Wymioty, zawroty głowy, śpiączka i paraliż kończyn, trudności z chodzeniem ... "Miała dwa ataki, to było bardzo gwałtowne," opowiada jej ojciec, Jean-Jacques Bourguignon.

Trudne zabiegi i wyczerpująca rehabilitacja

Océane wylądowała na szpitalnym łóżku w Dax. "To coś poważnego" - mówią eksperci, którzy wahają się z diagnozą: stwardnienie rozsiane lub ostre rozsiane zapalenie mózgu, dwie choroby ośrodkowego układu nerwowego. Zespół medyczny sugeruje związek z podaniem szczepionki Gardasil (drugi zastrzyk z dnia 13 grudnia 2010 r.) i zgłasza przypadek władzom zdrowotnym. W swoim nieszczęściu, Océane miała szczęście, że trafiła na przytomnych lekarzy. Ostatecznie odpowiedzialność została uznana na poziomie 50%, ponieważ powiedziano nam, że istniały choroby w rodzinie w oparciu o banalną rzeczywistość: „Jestem cukrzykiem od 50 roku życia"- powiedział Jean-Jacques Bourguignon.

Po hospitalizacji w Bordeaux, trudnych zabiegach i wyczerpującej rehabilitacji, Jean-Jacques i Yvelines Bourguignon odzyskali swoją córkę w czerwcu 2011 roku. Wiecznie uśmiechnięta, Océane Bourguignon jest przykuta do wózka inwalidzkiego, z dala od przyjaciół i szkoły. "Przestałam pracować żeby dbać o nią, umyć, podać jej jedzenie" - mówi jej matka.

Następnego lata znowu była zmuszona udać się do szpitala. Tym razem, Océane Bourguignon przestała widzieć i słyszeć. Nowy atak, tym razem silniejszy, jest w toku. Nie ma powrotu do szkoły jak marzyła, ale po leki, które powstrzymają ten proces. Po długim czasie dziewczynie udało się z tego częściowo wyjść w lecie 2012 roku. "Jestem zmęczona tuż po przebudzeniu" - żali się matce.
Jak bardzo cierpi Océane Bourguignon? Niepewność się utrzymuje. "Albo to jest stwardnienie rozsiane, choroba na całe życie, postępująca. Albo to zapalenie mózgu i rdzenia, i rokowania są lepsze", powiedział jej adwokat, Jean-Christophe Coubris. "Boję się cały czas, kiedy czuję się naprawdę źle wzywam mamę” - powiedziała dziewczyna, która teraz mieszka obok swojej nowej szkoły, 70 km od rodziców. Jej przyjaciółki zachęcają ją do walki prawnej: "Walczę dla młodszych."
Browse more videos