Son aramalarınızın tümünü kaldırmak istiyor musunuz?

Tüm son aramalar silinecek

Tam ekran izle

YÜZBİNLER KADIKÖY'DE CUMHURİYET İÇİN YÜRÜDÜ - 19 MAYIS 2013

Kadıköy Belediyesi
6 yıl önce|98 görüntüleme
BAĞDAT CADDESİ'NDE YÜZBİNLER YÜRÜDÜ

Kadıköy Belediyesi'nin sivil toplum kuruluşları ile birlikte organize ettiği "19 Mayıs Gençlik Yürüyüşü'nde onbinler Bağdat Caddesi'nde buluştu. 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları için Kadıköy'ü seçenler saat 19.00 da Bağdat Caddesi Suadiye Işıklar da buluştu. Ellerinde Türk Bayraklarıyla caddeyi dolduran Atatürk sevdalıları, özel olarak süslenen Cumhuriyet Tırının arkasından kilometrelerce yürüdü. Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk'ün evsahipliğinde gerçekleşen yürüyüşe, CHP İstanbul milletvekilleri, Gürsel Tekin, Akif Hamza Çebi, Kadir Gökmen Öğüt, Nur Serter ve Mahmut Tanal da katıldı.

Geçen yıl, ilk kez 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı resmi kutlamalarının iptal edilmesine tepki olarak yapılan ve bu yıl ikincisi gerçekleştirilen yürüyüş sırasında vatandaşlar ellerinde sadece Türk Bayrakları taşıdılar . Cumhuriyet Tırından çalınan marşlara eşlik eden katılımcılar zaman zaman da slogan attılar. Yaklaşık iki buçuk saat süren yürüyüşcülere, Bağdat caddesinde kafelerde oturan vatandaşlar da evlerinden ve işyerlerinden alkışlarla ve bayrak sallayarak destek verdiler.
Yürüyüş, Göztepe Işıklar Atatürk, silah arkadaşları ve Hatay Reyhanlı da hayatını kaybeden yurttaşlar için yapılan saygı duruşu ve ardından okunan istiklal marşı ile son buldu. Yürüyüş sonunda konuşan Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, Mustafa Kemal Atatürk'ün 19 Mayıs 1919 da milli mücadeleyi başlatarak Türkiye Cumhuriyetini kurduğunu, Bu gün 19 Mayıs'ı kutlamayı yasaklayanların bu ülkenin kurulmasını hazmedemeyenler olduğunu söyledi. Başkan Öztürk, 23 Nisan, 19 Mayıs ve 29 Ekimleri kutlamaktan asla vazgeçmeyeceklerini de söyleyerek, "Mücadele edeceğiz ve başaracağız" dedi. Başkan Öztürk konuşmasının sonunda, Atütürk'ün Gençliğe Hitabesi'ne Gençlerin verdiği yanıtı okuyarak, onbinlerce katılımcıya hep bir ağızdan tekrarlattı.

Daha fazla videoya gözat