Banu Atabay

@BanuAtabay
Mutevazi Lezzetler® serisi yemek kitaplarımda yayınlanan; yapımı çok kolay ve bulanabilir malzemelerden oluşan yemek tariflerimin görsel anlatımı.

Türkçe Yemek Tarifleri: http://tr.mlrecipes.com
Azərice Yemək Tərifi: http://az.mlrecipes.com
English Recipes: http://en.mlrecipes.com
Español Recetas: http://es.mlrecipes.com
Français Recettes: http://fr.mlrecipes.com
Deutsche Kochrezepte: http://de.mlrecipes.com
Italiana Ricettes: http://it.mlrecipes.com
Рецепты по русски: http://ru.mlrecipes.com
وصفات العربية: http://ar.mlrecipes.com
Facebook: http://facebook.com/lezzetler
Twitter: http://twitter.com/lezzetler

12.Ekim.1969 yılında Ankara'da doğdu, ilk, orta ve kız sanat lisesi eğitimini Ankara'da tamamladı. Önce Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesinde sonra Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya fakültesinde öğrenim gördü. Varşova Üniversitesi'nde Leh dili ile ilgili çalışmalarda bulundu, birçok kısa Lehçe hikayeyi Türkçe'ye çevirdi. Daha sonra, Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesinde pedagojik formasyon eğitimi aldı.
Giyim tasarımı, modelistlik ve öğretmenlik yaptı, değişik sosyal kuruluşlarda gönüllü çalışmalarda bulundu, portre fotoğrafçılığı yaptı. Bazı televizyon kanallarında yemek programları yaptı.
Çocukluğundan beri mutfak işleri en sevdiği uğraşısı oldu, 1995 yılından bu yana Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde yemek ve yemek kültürü üzerine araştırmalar yapmaktadır.
Kültür Bakanlığı onaylı, Mütevazı Lezzetler serisi yemek kitapları, Park Foto Kültür Yayınları tarafından yayınlandı. Kitapları, Internet aracılığıyla satılarak, Avustralya'dan Amerika'ya kadar dünyanın pek çok ülkesindeki Türkler tarafından en çok tercih edilen yemek kitapları oldu.
Türkiye radyolarının tek yemek programı olan "Banu Atabay'ın Mütevazı Lezzetler" programını TRT Radyosu'na hazırlayıp, sundu.