Advertising Console

  Piyano Karahisar Kalesi Yıkılır Gelir Afyon yöresi türküsü EFSANE KARAHıSAR KALESİ Adına Şarkılar Türküler Doğaçlama Şiir Mani Yazı Yüksek Ver elini enstrümantal slov dağlar bayram dinle indir sözü

  Repost
  9 378 izlenme
  Piyanist Güneş Yakartepe "KARAHİSAR KALESİ" türküsünün Senfoni Formunda Eşlik Notalarını yazdı ve piyano ile çaldı,
  Afyon Yöresi Türkü Piyano Türk halk müziği halk oyunları ve halkbilim ile de yakından ilgilidir .TRT arşiv türküler Afyon, Anadolu'da kuzeyi güneye, batıyı da doğuya bağlayan doğal bir düğüm noktası konumundadır. Zengin tarihi geçmişi olan kent bir turizm merkezi olma potansiyeli taşımaktadır.
  İLÇELER Afyon ilinin ilçeleri; Başmakçı, Bayat, Bolvadin, Çay, Çobanlar, Dazkırı, Dinar, Emirdağ, Evciler, Hocalar, İhsaniye, İscehisar, Kızılören, Sandıklı, Sincanlı, Sultandağı ve Şuhut'turTHM temel kaynaklar yöresel sanatçılar yöreleri unutulmuş
  türkülerin pek çoğunu kayda Türk halk müziği genel yörelere Karadeniz
  YUNLARIMIZ:
  Afyonkarahisar’da eskiden mahallî halk oyunlarını oynayanlar, kılıç-kalkan ve zeybek oyunlarını sergileyenler, özel giysilerini giyerler ve görünüm itibariyle heybetli, alımlı bir efeler grubunu temsil ederlerdi.
  Beldemizde oynanan kırık havalar, aşağı yukarı aynı ritimde seyreder. Örnek olarak 9/8’lik aksak usûlünde olan “Hezin Hezin Gir Kapıdan” adlı türkümüzde sazlar çalarken; karşılıklı iki oyuncu, çoğu kez ellerinde şimşir ağacından yapılmış kaşıklarla, sazın melodisine uyarak, kaşık vuruşlarıyla aynı anda ritm tutarak oynarlar.

  Kırık Oyun Havaları oynarken kesinlikle ayaklar, dizden arkaya bükülerek veya hoplayıp zıplayarak oynanmaz. Ayrıca göbek de hareket ettirilmez. Gerdan kırma, omuz silkme(oynatma) gibi hareketler kesinlikle yapılmaz.

  Oyun oynarken, dizler hafif öne doğru bükülür. Gövde de arkaya doğru dik olarak eğilir. Sol ayak yana açılırken, sağ ayak da onun yanına getirilir. Aynı hareket, sağ ayak açılırken sol ayak da yanına getirilmek suretiyle oyun devam eder.

  Bu hareketlerle her iki oyuncu da aynı anda, sazın ritmine uyarak tatlı ve yumuşak hareketlerle yapılır.

  Gövde; dizlerin hafif bükülmesi ile sağa ve sola sallanarak oynanır. Kollar ise, dirsekten yukarı ve aşağı hafif hareketlerle bükülür. Oyun aynı figürlerle seyrini devam ettirir. Kırık oyun havalarını erkekler oynadığı gibi, kadınlar da erkek elbisesi giyerek sergilerler.

  HAYDİ GÜZELİM
  (Kırık Zeybek)
  Haydi güzelim kundurana tek tek bas
  Ben seninim ister öldür ister as

  Haydi güzelim kundurama kum doldu
  Bu şişeler senin için dün doldu

  Haydi güzelim kunduramın tabanı
  Ben olayım sürünüzün çobanı

  HAYDİN GÜZELİM
  (Zeybek Havası)
  Haydin güzelim yazın beraber idik
  Haydin kibarım kışın ayırdı felek

  DAM BAŞINA ASA KOYMUŞ
  Dam başına asa koymuş galbırı
  Bekârları yatağından galdırı(r )
  Bu dert bizi iflâh etmez öldürü (r )

  BAĞLANTI - Aman yadlar evleriniz nerd’olur
  Eller sarar yüreğime derd olur
  Aman aman ellere demem

  Kap(ı) ardına asa koymuş eleği
  Anasının möhür gözlü meleği
  Yiğitlerin bir tanecik dileği

  Aman yârim evleriniz nerd’olur
  Eller sarar yüreğime derd olur
  Aman aman ellere demem

  Yeni çıkmış kestanenin daline
  Beni koymadılar kendi halime
  Kamalar mı soka(yı)m kendi kalbime

  Aman yarim evleriniz nerdolur
  Eller sarar yüreğime derdolur
  Aman aman ellere demem

  HEZİN HEZİN GİR KAPIDAN
  (Fadik Türküsü)
  Hezin hezin gir kapıdan
  . BATTAL GAZİ EFSANESİ Karahisar Kalesi ile ilgili bir başka efsane ise Battal Gazi ile ilgili. Afyonkarahisar'da 740 yılında öldüğü konusunda tarihçilerin birleştiği Battal Gazi ile yakın arkadaşı Ahmet Tarhan, kaleyi ele geçirmek için sıkı bir kuşatma yapar ve içeridekilerin dışarısıyla bütün bağlantılarını keser. Kale komutanı, bunun üzerine Bizans İmparatoru'na haber Salar ve 100 bin kişilik bir Ordu yardım için yola çıkar. Kalenin burçlarından Battal Gazi'yi görerek aşık olan komutanın güzel kızı, ona bir kötülük gelmemesi için çimler üzerinde uyumakta olan Battal Gazi'ye bağırır, ancak duyuramaz. Sonra bir kağıt yazar, taşa sararak üzerine atar. Battal Gazi, biraz kıpırdandıktan sonra hareketsiz kalır. Battal'ın uyanmadığını gören kız telaşlanır ve babasına Türkler'in komutanının çayırda uyuduğunu söyleyerek, güya onu öldürmek için zehirli bir hançer ister. Battal Gazi'nin yanına gelen kız, onu ölmüş olarak bulur. Çünkü attığı taş, Battal'ın kulağına gelmiş ve ölümüne neden olmuştur. Kız üzülür ve hançeri kendi kalbine saplayarak hayatına son verir. Bizans ordusu kalenin eteklerine geldiğinde amansız bir savaş başlar. Ahmet Tarhan askerleriyle birlikte şehit olur. Ahmet Tarhan, Karahisar Kalesi'nin eteklerinde, şu anda Ulu Cami'nin karşısındaki mezarına gömülür. Yenilgiden sonra çok şiddetli bir fırtına başlar ve rüzgar Battal'ın cesedini Eskişehir dolaylarına atar. Böylece Bizanslılar, Battal Gazi'nin öldüğünü anlayamaz ve daha uzun süre onun korkusuyla yaşar. KILIÇ DARBESİYLE YARILAN KAYA Şu andaki Olucak Çeşmesi, Çavuşbaş Mahallesi ve Çavuş Dede mezarının doğuşuyla ilgili olarak anlatılan Çavuşbaşı ya da Çavuş Dede efsanesi ise şöyle; "Afyonkarahisar sancağı Türk egemenliğine girmeden önce burada valilik yapan kişiye Türk hükümdarı elçiler göndererek, kalenin Türkler'e teslimini ister. Her defasında ret cevabı alınması üzerine hükümdar en güçlü çavuş