Advertising Console

  Ege Tv (29.11.2012) 2013 Kayıtdışı ile Mücadele Yılı - II

  Repost
  Burak Oğuz

  Burak Oğuz

  0
  11 izlenme
  Kayıt dışı ile mücadeleyi her zaman destekliyorum mutlaka üzerine gidilmesi lazım, bir tarafta herşeyi kayıt altında olan , vergisini, sigorta primini, KDV’sini ödeyerek ayakta kalmaya çalışan tüccar; diğer tarafta kaçan iş yaparak haksız kazanç ve haksız rekabet yapan. Bu konuda mücadeleye devam edilmeli. Ancak, burada hassas bir nokta var; “kayıt dışı ekonominin emniyet sibobudur.” Yüzde yüz kayıtlı ekonomi ancak teoride olur; gelişmiş ülkelerde bile kayıt dışı vardır; önemli olan bunu ne kadar kontrol edebildiğinizdir. Özellikle ekonomik konjonktürün kriz veya krize meyilli olduğu dönemlerde, bir parça kayıt dışılığa müsaade edilebilir. Hatta bu ekonomi politikası bile olabilir ama yüksek sesle dillendirilmez.
  Kayıt dışı ile mücadele öncelikle, tamamen kayıt dışı çalışanları kayıt altına almak için olmalıdır. İkinci aşamada da “kayıt altındaki kayıt dışını” reel rakamlara çekmektir. Ancak, bunu yaparken de, çok dikkat edilmeli, kantarın topuzu kaçırılmamalı, kayıt altındakiler ezilmemelidir. Sürekli kayıt altında olanlara yüklenirseniz, bir müddet sonra yük dayanılmaz seviyeye gelecek ve kayıt altındakini de kayıt dışına yöneltecektir.
  Bir diğer konu da Gelir Vergisi Kanunu (GVK), Mevcut Kurumlar Vergisi Kanunu (KVK) kaldırılarak her iki kanun birleştirilecek ve tek kanun olarak yeniden yazılacak. Amaç, daha anlaşılır, sade ve verimli bir kanun olması. Tabi önümüzde daha çıkmadan yamalı bohçaya dönen bir Yeni Türk Ticaret Kanunu (TTK) örneği var. O nedenle GVK ‘nda aynı hataların tekrar etmemesini bekliyoruz.
  2013 için karamsar bir tablo ama henüz gelmedi, daha fırsatımız var!