Advertising Console

  SEVDİM GENÇ KADINI Tango AKORDEON Akordeonist Yakartepe Akerdeon AKORDİON AKERDİYON AKORDEYON ACCORDİON SESİ DİNLE İÇİN BURAYA TIKLA PORTATİF KÖRÜKLÜ ÇALGI EL ARMONİKA ŞECAATTİN TANYERLİ TANJU OKAN ESİN ENGİN

  Repost
  9 163 izlenme
  Güneş Yakartepe “SEVDİM BİR GENÇ KADINI ” Tangosunu Piyano tuslu Akerdeyonu ile Çaldı.
  Bestesi Necip Celal Antel'e, sözleri Bedri Noyan'a ait Türk tangosudur. Tangonun asıl adı "Özleyiş" olmasına rağmen, başlangıç dizesinin akıllarda kolay kalması ile müzik severler arasında zamanla bu şekilde adlandırılmaya başlandı. En çok Esin Engin ve Secaattin Tanyerli tarafından seslendirilmiş ve onlarla tanınmıştır. Şarkının ilk dizesinin herkes tarafından bilinmesine rağmen, özellikle "Bin elemle doluyor" dizesi en çok yanlış söylenen dizelerdendir.
  Sevdim bir genç kadını, ansam onun adını.
  Her şey beni ona bağlar, kalbim durmadan ağlar.
  Aşkım hiç sönmeyecek, gitti o dönmeyecek.
  Uzun yıllar geçse bile, yaşarım hayaliyle.

  Kemanımla ona bir ses verebilseydim eğer,
  Bu sesimle ona ersem bana dünyaya değer.
  Ne yazık ki deniz engin, şu ufuklar ölgün,
  Bin elemle doğuyor her yeni gün.

  Yarın olsun, yarın olsun diye renkler soluyor,
  Neye baksam ne işitsem bana bin dert oluyor.
  Şu karanlık günün elbet gelecektir sonu,
  Kalbim özlüyor onu.

  Tanju Okan - Sevdim Bir Genç Kadını şarkı sözleri
  Ekleyen: metalikanyak nihavent Türkçe sözlü tango
  Diğer Tanju Okan parçaları
  Tango Nedir,Her ne kadar tango bugün ışıltılı dans salonlarında yapılsa da, Buenos Airesin kenar mahallelerinde ortaya çıkmıştır. 19. yüzyılın sonunda Buenos Aires, Avrupa ve Afrikadan gelen, bir çoğu bu yeni ülkede kendini yalnız hisseden göçmenlerle ve sürgünlerle dolmuştu. Bunlar geçici arkadaşlıklarda, içkide ve kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlayacak herhangi bir eğlencede avuntu buluyorlardı. Çeşitli kültürlerin karışımı, yeni bir müzik stili ortaya çıkardı; Afrika vuruşları, Kızılderili ritmi ve Latin etkisi Arjantin pampalarının müziğiyle birleşti.

  Tango adının Afrika tamtamlarının çıkardığı “tan-go” seslerinden, ya da Latince dokunmak anlamına gelen “tangere” fiilinden türediği sanılmaktadır. Tango adı nereden gelmişse olursa olsun, tango müziği tango dansına da can verdi…”

  Joe Janishin (Trapiche Wines) yazdığı Tango Tarihi adlı yazıdan alınmıştır.

  Internette Tango
  Bir Tango dizini oluşturmayı düşündüm ama bu dizin Ernestonun Tango Sayfasında, çok güzel ve ayrıntılı oluşturulmuş. Sık sık da güncelleniyor. Buraya onun kötü bir kopyasını koymak yerine, Internetteki Tango kaynakları için oraya başvurmanızı önereceğim. Ben yalnızca kendi favorim olan bir kaç yere daha geçiş koymakla yetindim.

  The Ballroom Dance Resource
  Bu site gerçekten çok kapsamlı ve tango dışındaki bir çok dansı da içeriyor. Dans adımlarını gösteren fotoğraflar, videolar ve daha bir çok şey bulabilirisiniz. Mutlaka ziyaret edin.
  Daniel Trenners Homepage
  Tango hakkında makaleler okumak ve Bridge to Tango programını öğrenmek için buraya uğramalısınız.
  Türkiyede Tango
  Ben Tangoyu Bursada öğrendim. Eğer Bursada oturuyorsanız, Tophane Meydanındaki Mavi Çarşıda tango kurslarına katılabilirsiniz. Dersleri Dagmar Claudia Akın ve Reha Akın beraber veriyorlar ve dans dersinden önce veya sonra da oturup kahve içebileceğiniz, pizza yiyebileceğiniz güzel bir ortam var. Tango dışında Vals, Yavaş Vals, Samba, Rumba, Çaça, Disco Fox, dersleri de veri

  Fehmi AKGÜN
  Bu sayfada sanatçı Fehmi Akgünün özgeçmişini ve Arjantin tangosu üzerinde durduğu Yıllar Boyunca Tango adlı kitabının tanıtımını bulabilirsiniz.
  İstanbulda Tango
  Bu sayfa Nedim Sipahi tarafından hazırlanmış. İstanbuldaki tango etkinlikleri üzerinde duruyor; içerisinde radyoda yayınlanan tango programlarına ilişkin bilgiler, İstanbulda yapılan dans toplantılarının saatileri, tango dans dersi veren kişilerin telefon numaraları ve daha bir çok yararlı bilgi var. İstanbulda oturanlara ya da sık sık gidenlere öneririm.
  Tango in Turkey
  Aydoğan Arkış tarafından hazırlanan bu sitenin en önemli özelliği, Türk Tangosuyla ilgili tarihsel belgelerin sergileniyor olması. Buradaki resimlerin çoğu Internette ve Tango dünyasında ilk kez yayinlaniyormuş. Dili İngilizce. Ayrıca tango mektup listesine üye olma olanağı sunuyor.
  Tangoda temel görgü kuralları nelerdir?

  Tango vals ve milongada çiftler pistte saatin tersi yönünde akarak ve boşlukları kullanarak hareket etmelidirler. Eğer kalabalık bir pistte dans ediyorsanız diğer çiftleri geçme den dans çizgisini bozacak şekilde adımlar atmadan ve önündeki çiftle arasını fazla açacak hareketler yapmadan dans etmeniz uygun olur.

  Milongalarda yani dans gecelerinde pistte partnere bir şeyler öğretmek hareket denemek yada çalışmak uygun değildir. Çalışmak için başka bir yere gidilmesi çalışmaların pratik saatlerinde yapılması daha uygun olur.
  Müzikle akan bir pistte aradan girmeye çalışmak trafiğin en sıkışık olduğu zamanda aralara girmeye çalışmak gibi olur.Tango Ruhu
  1.İdeal tango ayakkabısı nasıl olmalı?
  2.Tango hangi müzikler eşliğinde yapılabilir
  3.Tangoda hangi ritimler var?
  4.Tangoda Milonga tarzı nedir?
  lar kullanılır?
  8.Tangonun kökeni neresi?
  accordeon Accordian Acordion acordeon akkordeon Datyonik kromatik Duet folk hohner Music New Piano hohner weltmeister scandalli soprani
  Tango Nedir