Advertising Console

  ENDÜLÜS'DE RAKS Solo Piyano Resitali Klasik Türk Müziği Klasik Musiki Şarkı Fon Slow Müzik harika Eser Bölüm dizi Eğlence izle Vizyon Tarihi Özel Renk Oley ispanya dans dansöz Çingene Roman Boğa arena Emel Sayın

  Repost
  16 101 izlenme
  Güneş Yakartepe “Endülüs’te Raks” şarkısnı Senfonik Formunda Eşlik Notalarını yazdı. ve Akustik Piyano ile çaldı
  Zil, şal ve gül, bu bahçede raksın bütün hızı
  Şevk akşamında Endülüs, üç defa kırmızı

  Aşkın sihirli şarkısı, yüzlerce dildedir
  İspanya neş’esiyle bu akşam bu zildedir

  Alnında halka halkadır âşufte kâkülü
  Göğsünde yosma Gırnata’nın en güzel gülü

  Altın kadeh her elde, güneş her gönüldedir
  İspanya varlığıyla bu akşam bu güldedir

  Raks ortasında bir durup oynar, yürür gibi
  Bir baş çevirmesiyle bakar öldürür gibi

  Gül tenli, kor dudaklı, kömür gözlü, sürmeli
  Şeytan diyorki sarmalı, yüz kerre öpmeli

  Gözler kamaştıran şala, meftûn eden güle
  Her kalbi dolduran zile, her sineden ole!

  Söz: Yahya Kemal Beyatlı
  Müzik: Münir Nurettin Selçuk
  Timur Selçuk – Endülüs’te Raks
  Ekleme Tarihi:08 Eylül 2007 | Kategori:Şarkı Sözü
  Endülüs Emevileri Dönemi (756-1031) [değiştir]
  Ana madde: Endülüs Emevileri
  Bu dönem Endülüs'ün en parlak dönemi olarak bilinir. Kurtuba şehri, Bağdat ve Kahire'den sonra dünyanın üçüncü önemli bilim merkezi haline geldi. Bu dönemde günümüz Avrupa bilim ve sanatının bazı temelleri Endülüs'te atıldı. Yine o dönemde Avrupa'nın genelinde sadece Papazlar ve liderler okuma yazma bilirken Yahya Kemal Beyatlı (1884 - 1958)

  2 Aralık 1884 yılında Üsküp'te doğdu. Asıl adı Ahmed Agâh'tır. İlk öğrenimini İstanbul’da Vefa Lisesi’nde tamamladı. Paris’e giderek (1903) bir yıl bir kolejde Fransızca’sını ilerlettikten sonra Siyasal Bilgiler Fakültesi’ne girdi. Dokuz yıl kaldığı Paris’ten döndükten (1912) sonra, İstanbul’da üniversitede çeşitli dersler okuttu (1915-1923),

  Urfa milletvekili oldu (1923); Varşova (1926), Madrid (1929) Ortaelçiliklerine atandı, Tekirdağ (1935-1942) ve İstanbul (1943-1946) milletvekilliklerinde bulundu.

  Büyükelçi olarak Pakistan’a gitti (1948), bir yıl sonra emekliye ayrılarak yurda döndü (1949). Rumelihisarı mezarlığında gömülü. Spor ve Sergi Sarayı civarındaki parka bir anıtı dikildi (1968) Kişiliğini Paris’te okurken ünlü tarihçi Albert Sorel’in derslerinden aldığı tarih zevkiyle, Fransız şairlerinin (Jean Moreas, Baudelaire, Verlaine, vb.) ölçü ve biçim güzelliklerinde buldu.

  Paris’e gidişi, II. Abdülhamit baskısından bir kaçış olduğu halde, orada siyasi faaliyetlere katılmayarak sanat çevrelerinde kendini yetiştirdi. Paris öncesi Hamid ve Servet-i fünun şiiri etkisinden kendisini böylelikle kurtardı, klasik divan şiirimizi Batı şiirindeki bütünlük anlayışıyla ele aldı. Avrupa dönüşü Yeni Mecmua’da "bulunmuş sayfalar" başlığıyla yayımladığı gazel ve şarkılarla tanındı (1918). Bu neoklasik şiirler, onun çıkış noktasının Osmanlı tarih ve şiiri olduğunu gösterdiği gibi, sonradan yeni şekiller ve sade dille yazdıklarında da şairin genel olarak Osmanlı medeniyet ve kültürüne bağlı kaldığı görülür.

  Onda tarih, vatan, millet ve İstanbul sevgisi, hep bu açıdan işlenir. Osmanlı medeniyeti yüzyıllar boyu en yüce eserlerini İstanbul’da yarattığı için, Yahya Kemal’deki İstanbul, Boğaziçi ve Türk musikisi hayranlığına, tabiat güzellikleri yanı sıra, tarih değerleri de girer. Duygu, düşünce ve hayali ustalıkla kaynaştıran şair, pek çoğuna hikaye karakteri verdiği lirik-epik şiirlerinin konularını aşk, tabiat, deniz, ölüm ve sonsuzluktan da alır. İç ahengi her şeyden üstün tutuşu, şiiri "musikiden başka türlü bir musiki" kabul edişi; "Ok" şiiri bir yana, bütün şiirlerini, bu ahengin sağlanmasına daha elverişli gördüğü aruzla yazmasına sebep oldu Yahya Kemal, şiirlerini, makale ve hikayelerini sağlığında kitaplarda toplamamış, eserleri dergilerde, dağınık kalmıştı.

  Ölümünden sonra dostları ve hayranları tarafından bir Yahya bağlı bir de Yahya Kemal Enstitüsü ve Müzesi açıldı (1961). Bu Enstitü’nün yayımlamaya başladığı Yahya Kemal Külliyatı’nda şairin ilk üçü şiirlerini; diğeri makale, deneme ve anılarını derleyen şu eserleri çıktı: Kendi Gök Kubbemiz (1961), Eski Şiirin Rüzgariyle (1962), Rübailer ve Hayyam Rübailerini Türkçe Söyleyiş (1963), Aziz İstanbul (1964), Eğil Dağlar (1966), Siyasi Hikayeler (1968), Siyasi ve Edebi Portreler (1968), Edebiyata Dair (1971), Çocukluğum, Gençliğim, Siyasi ve Edebi Hatıralarım (1973), Tarih Müsahabeleri (1975), Bitmemiş Şiirler (1976), Mektuplar-Makaleler (1977) Hakkında yayımlanan kitapların sayısı yirmiyi geçer.
  Sitemizde kayıtlı 6054 kişi bulunmaktadır.
  Tümünün listesi»

  Kategoriler
  Askerler
  Basın-Yayın
  Bilim-Teknoloji
  Bilişim
  Devlet-Siyaset
  Din
  Düşünürler
  Edebiyat
  Eğitim
  Hukuk
  İş Dünyası-Ekonomi
  Magazin-Eğlence
  Moda Dünyası
  Organize Suçlar
  Özel Başlıklar
  Sağlık
  Sanat
  Spor
  Toplum
  itibar yönetimi
  Geonorm Mühendislik

  Göynüklü
  Zeytin & Zeytinyağı

  kral oyun
  Doğum Tarihi
  2 Aralık 1884
  »Ölüm Tarihi
  1 Kasım 1958
  »Doğduğu Ülke
  Türkiye
  »Eserleri
  Kendi Gök Kubbemiz (1961), Eski Şiirin Rüzgariyle (1962), Rübailer ve Hayyam Rübailerini Türkçe Söyleyiş (1963), Aziz İstanbul (1964), Eğil Dağlar (1966), Siyasi Hikayeler (1968), Siyasi ve Edebi Portreler (1968),