Advertising Console

  CHP hükümeti Azeri 'gardaşları' ölüme terketmişti

  Repost
  Arif Önder

  Arif Önder

  0
  29 740 izlenme
  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP hükümetinin 1945 yılında Stalin zulmünden kaçarak Türkiye'ye sığınan 145 Azeri aydını geri gönderdiğini anlattı. Azeriler, Stalin askerleri tarafından infaz edilmişti.

  Erdoğan, AK Parti'nin genişletilmiş grup toplantısında, 1945 yılındaki katliamı şöyle anlattı:
  Bizim geleneklerimizde misafir kutsaldır. Zamanında Osmanlı elçisi dahi sığınmacıların iadesini isteyen hükümdarlara "Onlar bize emanettir. Onları size veremeyiz" demişlerdir. Ancak CHP'nin bugün Suriye'den sığınan mültecilere takındığı çirkin tavır kendi tarihinden de tekrarlamıştır.
  CHP'nin on yıllar boyunca üstünü örtmeye çalıştığı bu olay maalesef gerek Türk gerek Azeri tarihine acı bir hatıra olarak kazınmıştır. 1945 yılında 146 Azeri aydın Stalin zulmünden kaçıyorlar. Türkiye'ye sığınıyorlar. Azeriler öz kardeşlerinin yurduna gelip kucaklaşıyor. Stalin Türkiye'den bu Azerilerin derhal iadesini istiyor. Sınırdaki karakola telgraf çekiliyor ve mültecilerin iadesi isteniyor. Karakol komutanı emri defalarca teyit ettiriyor. Ancak CHP hükümetinden emir geliyor. Durumu anlayan Azeriler lütfen bizi siz kurşuna dizin kendi bayrağımızın altında bizi öldürün diyorlar. Ancak Ankara'dan gelen emir net. Boraltan köprüsünü geçen aydınlar, elleri bağlanmış olarak infaz ediliyor. Karakol komutanının bu elim manzara sonrasında intihar ederek canına kıydığı söyleniyor.
  Bu olay bir ağıt oluyor:
  Boraltan bir köprü, aşar geçer Aras'ı,
  Yuğsan Aras suyuyla, çıkmaz yüzün karası.
  Düşman bekler karşıda, önüne kattı beni,
  Can alınan çarşıda, kardeşim sattı beni.
  Dönüp seslendim geri, merhametsiz birine,
  Beni siz vursaydınız, şu gavurun yerine.