Advertising Console

  Memory (Cats) Müzikali-Film Müziği Piyano ile Hatira(Kediler)sahne movie sinema Tiyatro romatik Main Theme Soundtrack Cover Kavır kısa ünlü Major Müzikali Musical Muzıkal Barbara şarkıcı Yayın Biyografi Diskografi Filmografi Müzik ödül

  Repost
  2 180 izlenme
  Müzikaller tarihinde bir efsane: Cats güneş yakartepe piyanoda yorumladı
  Cats müzikali, 26 ülkenin 300 şehrinde ve 11 değişik dilde sahnelendi. Tüm dünyada 50 milyondan fazla izleyiciye ulaştı.
  CATS müzikali ilk defa 11 Mayıs 1981'de Londra'da sahneye konulacağı zaman, eleştirmenler "Damdaki birkaç kedinin maceralarının anlatıldığı bir müzikalin başarı şansı ne olabilir ki?" şeklinde görüşler ileri sürmüşlerdi.
  Ama bu şov, müzikaller tarihinin çehresini değiştirmekle kalmadı, sayısız seyirci ve ödül rekoruna imza attı.
  Broadway'de ilk defa 7 Ekim 1982'de sahnelenen Cats müzikali Amerika'da bir rekora imza atacak ve Broadway tarihinin "en uzun süre sahnelenen müzikali" olacaktı.

  Müzikalin Broadway'de son defa sahnelenmesi Eylül 2000'de ve Londra West End'te son kez sahnelenmesi ise İngiltere'de ilk sahnelenmesinin 21. Yıldönümü olan 11 Mayıs 2001'de oldu.
  Cats Müzikali Nasıl yaratıldı?
  Oyun, T.S.Eliot'ın Old Possum's Book of Practical Cats adlı eserindeki şiirlerden yola çıkılarak Andrew Lloyd Webber'in yazdığı müziklerle oluşturuldu.

  Koreografisini Gillian Lynne yaptığı müzikal oyunda Elaine Paige, Brian Blessed, Paul Nicholas, Wayne Sleep, Sarah Brightman ve Bonnie Langford gibi sanatçılar rol aldı.

  Andrew Lloyd Weber'in sözleriyle ifade edilecek olursa, Cats müzikali "İngilizlerin de Broadway'de sahnelenecek şarkılı ve danslı orijinal müzikaller yaratabilecek yetenekte olduğunu dünyaya kanıtladı."

  Bu müzikal, 26 ülkenin 300 şehrinde ve 11 değişik dilde sahnelendi. Tüm dünyada 50 milyondan fazla izleyiciye ulaştı.

  Müzikalin kadrosunda 36 kedi, yani aktör/şarkıcı/dansçı yer alır.

  Peki ne anlatılıyor bu oyunda?

  Vakit geceyarısıdır. Birden ışık ve müzik patlamalarıyla kendimizi dağınık, çöplük bir mekanda buluveririz. Arada bir gelip geçen arabaların far ışıkları, ortalığa saçılmış kutuları, şişeleri vs. gösterir bize.

  Bu gece özel bir gecedir: Jellicle kedileri yılda bir kere bu gece toplanmakta ve kutlamalar yapmaktadırlar. Sahneye şarkılar söyleyip danslar ederek gelirler.
  Sonra, 'insan' seyircileri görünce ilkin bir tereddüt ederler. Bu gece onların gecesidir, insanlara ne oluyor ki? Ama sonra gururla kendilerini tanıtırlar: Victoria, Munkustrap, Yaşlı bilge Deuteronomy (kabilenin reisidir), Jennyanydots, Rum Tum Tugger, Mungojerrie, Rumpleteazer, Skimbleshanks, Macavity (esas kötü adam) veeee... Grizabella

  Grizabella yıllar önce kabileden ayrılmış, dünyayı dolaştıktan sonra tekrar kabileye geri dönmek istemektedir. Bu isteği müzikalin sonuna kadar kabul edilmeyecektir.

  Bu arada polis sirenleri duyulur: Macavity adlı kötü kedi kaçmıştır. Ortalık karışır. Kavga gürültü... vs vs.

  Oyunun sonunda, kabile şefi yaşlı bilge Deuteronomy, insan izleyicilere 'Kedi Bildirisini' okur, kendi farklılıklarının ve üstün niteliklerinin altını çizdikten sonra "kediler de size çok benzerler..." demeyi unutmaz
  Barbara Sreisand'dan "Hatıra (Memory)" şarkısını dinlemişizdir. "