Do you want to remove all your recent searches?

All recent searches will be deleted

Like
Watch Later
Share
Add to

Szyndzielnia 1028 m n.p.m. (7 stycznia 2012)

6 lat temu45 views

Szyndzielnia (dawniej również Szędzielnia lub Gaciok[1]; niem. Kamitzerplatte -- od nazwy niemieckiej leżącej o podnóża góry Kamienicy, spotykane również Kamnitzerplatte, 1028 m n.p.m.) -- szczyt w Beskidzie Śląskim, wznoszący się tuż na północ od Klimczoka, usytuowany pomiędzy dolinami Olszówki, Wapienicy i Białki w granicach administracyjnych miasta Bielska-Białej.
Masyw Szyndzielni porośnięty jest lasami bukowymi z domieszką drzew iglastych -- świerków i jodeł. Na stoku tzw. Małego Gronia stanowisko modrzewi. Grzbiet opadający spod szczytu Szyndzielni na północ, w stronę Dębowca, zajmowała kiedyś Hala Kamienicka. Szyndzielnia znajduje się w granicach Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego. Pod szczytem, na wysokości 1001 m n.p.m., znajduje się duże schronisko turystyczne wybudowane w roku 1897 przez organizację Beskidenverein. Jest to pierwsze schronisko w Beskidzie Śląskim[2] i polskich Beskidach, rozbudowane w latach 1954-1957. Obok schroniska położone jest niewielkie alpinarium założone przez Edwarda Schnacka oraz węzeł szlaków pieszych, którymi dotrzeć można m.in. do: Wapienicy, Olszówki, Bystrej, Szczyrku, Brennej, Jaworza oraz na Klimczok, Błatnią, Kozią Górę. Od roku 1953 pod szczyt dociera kolej gondolowa -- gruntownie zmodernizowana w latach 1994-1995.

Za: http://pl.wikipedia.org/wiki/Szyndzielnia

Music Creative Commons License 3.0.
Music from http://JewelBeat.com

Report this video

Select an issue

Embed the video

Szyndzielnia 1028 m n.p.m. (7 stycznia 2012)
Autoplay
<iframe frameborder="0" width="480" height="270" src="//www.dailymotion.com/embed/video/xnjpjz" allowfullscreen allow="autoplay"></iframe>
Add the video to your site with the embed code above