MAKÜ'de Karikatürist Salih memecan, öğrencileri gülmekten kırdı geçirdi

Fatih Özcan
24
429 izlenme
  • Bilgi
  • Dışarı aktar
  • Ekle
Ünlü Karikatürist Memecan, MAKÜ Spor ve
Medya Topluluğu’nun Davetlisi Olarak Öğrencilere Konferans Verdi

MAKÜ SMT (Spor ve Medya Topluluğu’nun) davetlisi olarak Burdur’a gelen Sabah Gazetesi ve ATV’nin karikatüristi, ATV’de Ana Haberleri izleyen ünlü Bizim City’nin yaratıcısı Salih Memecan MAKÜ Konferans ve Sergi Salonunda MAKÜ öğrencilerine kendini ve sanatını anlatan bir sunum yaptı.

Vali Tapsız ve Rektör Prof. Gökay Yıldız’ın da izlediği sunumda öğrencileri zaman zaman gülmekten kırıp geçiren sanatçı, aslında kendisinin bir kekeme olduğunu, bunu zamanla yendiğini belirtti.

Sanatçı, karikatürist olmanın bazı şartlarının olduğunu, öncelikle çizme yeteneğinin bulunması gerektiğini, sonra iyi bir eğitim alınması ve iyi bir okuyucu olunarak kültürel seviyenin çok yükseltilmesinin zorunlu olduğunu, öte yandan gündemin içinden asla çıkılmamasının elzem olduğunu belirtti.

Çalışmalarında en çok zorluk çektiği konu ve kişilerin askerle politikacıların olduğunu, politikacıların alınganlığından büyük zorluklar çektiğini belirten sanatçı, 1980 yılından sonra bir süre ABD’de yaşadığını, Türkiye’deki karikatür çalışmalarının Amerika’dan takip ettiğini, Türkiye’de birçok köşe yazarının bulunduğunu ama karikatüristin az olduğunun altını çizdi.

Salih Memecan konuşmasını bitirdikten ve soruları da cevapladıktan sonra kendisine Rektör Yıldız tarafından çiçek ve üzerinde MAKÜ logosu bulunan bir plaket takdim edildi.

0 yorum