Son aramalarınızın tümünü kaldırmak istiyor musunuz?

Tüm son aramalar silinecek

Beğen
Daha sonra izle
Paylaş
Ekle

Burdur Bölgesi Süt İhalesi 66,3 Kuruştan yapıldı

7 yıl önce236 views

fozcan

Fatih Özcan

Burdur Bölgesi Süt İhalesi 66,3 Kuruştan yapıldı

BUTSO Konferans Salonunda toplanan süt üretici kooperatifleriyle sanayici firma yetkilileri arasında kıyasıya cereyan eden pazarlıklar sonucu Mart-Haziran arası 4 aylık dönem için süt ihalesi gerçekleşti. Sütün litresi %2 soğutma pirimi dâhil 66,3 kuruştan ihale oldu.

1 Litre Sütle 910 Gram Yem Alınamamaktadır
Firma yetkilileriyle yapılan ihale pazarlık oturumundan önce toplanan süt üreticilerine bir konuşma yapan Köy Koop Genel ve Burdur Birlik başkanı Yakup Yıldız, birkaç aydır süt pazarının çok sıkıntılı bir dönemden geçtiğini belirterek süt tozunun bir işe yaramadığını 4 kez Bakanlıkta genel Müdürlüğe iletildiğini belirtti.

Bakanlık nezdinde yeni önerilerinin dönemsel bazda süt teşviki priminin artırılması olduğunu, bunun önümüzdeki günlerde Bakanlar Kurulunda görüşülmek üzere söz aldıklarını ifade etti.

Ülkenin çeşitli yerlerinde süt ihaleleri toplantılarının yapılmakta olduğunu, en son Balıkesir bölgesinde telaffuz edilen miktarın 610–620 arasında cereyan ettiğini, en son Biga’da bunun 640 civarına çıktığını belirten Yıldız, geçen hafta Ulusal Süt Konseyinde bilimsel olarak hesabının yapıldığını, buna göre 1 litre sütle 1,5 kg yemin alınması gerektiğinin saptandığını, ancak gerçekte 1 litre sütle 910 gram yem bile alınamadığının altını çizdi.

Daha sonra sanayici firmaların gelmesiyle ihale sürecine geçildi. Yapılan pazarlıklar sonucu Haziran sonuna kadar sütün litre fiyatı yüzde 2 soğutma pirimi dâhil 66,3 kuruştan belirlendi.

Bu videoyu bildir

Bir konu seçin

Videoyu yerleştir

Burdur Bölgesi Süt İhalesi 66,3 Kuruştan yapıldı
Otomatik oynat
<iframe frameborder="0" width="480" height="270" src="//www.dailymotion.com/embed/video/xhvbz3" allowfullscreen allow="autoplay"></iframe>
Videoyu sitene yukarıdaki embed koduyla ekle